فلسفه نماز شکسته ۱۳۸۷/۰۷/۲۲ - ۵۵۳ بازدید

می خواستم بدونم چرا باید در سفر نماز رو شکسته خوند؟ آخه آیه قرآن میگه هر موقع ترس داشتید که در سفر آسیبی به شما برسد، نماز را شکسته بخوانید. البته من تفسیر نمونه رو مطالعه کردم ولی قانع نشدم. اگه میشه راهنمایی کنید.

باید توجه داشت که قرآن کریم یکی از منابع احکام و فقه اسلامی است و سنت و روایات معصومین علیهم السلام نیز در کنار قران جز منابع اصلی احکام و مفسر و تبیین کننده آن است.قران کریم عمدتا به صورت کلی احکام الهی را متذکرمی شود ویا تنها بعضی از مصادیق احکام را اشاره می نماید و این روایات و سنت معصومین علیهم السلام است که تفصیل دهنده و تبیین کننده مهم و اصلی احکام الهی می باشد.به عنوان مثال در مورد نماز بیش از 3000 حکم فقهی وجود دارد که درصد بسیار کمی از آنها به طور صریح از قرآن کریم قابل استنباط است و قسمت اعظم این احکام به وسیله روایات معصومین علیهم السلام ارایه گردیده است.در مورد حکم نماز مسافر نیز آیه 101 سوره نساء فقط به یکی از مصادیق نماز شکسته پرداخته است که از آن به نماز خوف تعبیر می شود ولی بر طبق روایات متعدد و صحیح از طریق شیعه و سنی شکسته بودن نماز منحصر به نماز خوف که در این آیه به آن اشاره شده است نیست.ده ها روایت صحیح السند در این رابطه وجود دارد که می توانید برای مطالعه ان به کتاب شریف وسایل الشیعه جلد 8 تحت بابی به عنوان باب وجوب القصر ... مراجعه کنید.
علامه طباطبایی در این مورد می فرماید:
« این آیه مى فهماند که ابتداء شکستن نماز براى خوف فتنه و ترس از دشمن تشریع شد، و این خصوصى بودن مورد، منافات ندارد با اینکه براى بار دوم بطور عموم و براى همه سفرهاى مشروع تشریع شود. هر چند که پاى خوف در میان نباشد. آرى، کتاب خدا یک قسم از نماز شکسته را بیان مى کند و سنت رسول اللَّه آن را براى همه صور، عمومى مى سازد...»
[1] . ترجمه المیزان، ج 5، ص: 99

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید