فلسفه نماز شکسته مسافر ۱۳۹۸/۰۲/۱۸ - ۱۸۳۹ بازدید

دلیل اینکه روزه و‌ نماز بایستی شکسته باشه چیه؟ چه اشکالی داره مثلا ۷ روز بریم سفر و روزه بگیریم؟

علت شکسته خواندن نماز در حال مسافرت تصریح آیات قرآن است:آیه 101 سوره نساء دلالت دارد بر این که مسافر باید نمازش را قصر (شکسته) بخواند. آنجا که میفرماید:«وَ إِذا ضَرَبْتُمْ فِى الْأَرْضِ فَلَیسَ عَلَیکُمْ جُناحٌ أَنْ تَقْصُرُوا مِنَ الصَّلاة». نساء )4(، آیه 101.؛ (هنگامى که سفر میکنید، گناهى بر شما نیست که نماز را کوتاه کنید. ... »
نماز شکسته از احکام امتنانى و تسهیلى خداوند بر مسافران است زیرا به طور معمول شرایط سفر با شرایط وطن متفاوت است و امکانات تغییریابد. از نشانه هاى شریعت کامل علاوه بر «تعبد»، «تنوع» مى باشد. از آنجا که مسافران معمولا با فشردگى برنامه ها و عجله روبرو هستند و چه بسا مسائلى پیش بینى نشده براى آنان در طول سفر رخ دهد، لذا خداوند متعال تخفیف در عبادت را به عنوان هدیه اى به بخشى مسافران به صورت حکمى امتنانى تعیین نموده است.
پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) مى فرمایند: «ان الله تعالى وضع عن المسافر الصوم و شطر الصلاة». کنزالعمال، ج 8، ص 503.؛ خداوند متعال روزه و مقدارى از نماز را از مسافر برداشته است» .

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید