روزه عاشورا-روزه عید فطر ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۴۰۳ بازدید

چرا گرفتن روزه در روز عاشورا و عید فطرحرام است ؟

پس از شهادت حضرت اباعبدالله(ع) بنی امیه و آل زیاد آن روز را که روز پیروزی خود می دیدند شاد باش گفته و مبارک دانسته و به میمنت آن ، روزه گرفتند. در راستای این بدعت روایات بسیاری نیز پیرامون فضیلت روزه آن روز جعل گردید. از این رو بیشتر اهل تسنن بدون آنکه انگیزه بنی امیه را داشته باشند تحت تأثیر آن روایات ساختگی روزه می گیرند. به نظر می رسد این حرکت شگردی تبلیغاتی برای تحت پوشش قرار دادن و انحراف اذهان از جنایت بزرگی باشد که مرتکب گردیدند. از این رو ائمه اطهار:شیعیان خود را از چنین بدعتی آگاه کرده و حکم واقعی آن را بیان داشته اند. روایات آن در اصول کافی ج 4 صفحات 145 - 147 ( باب صوم یوم عاشورا ) موجود است.
ناگفته نماند روزه در روز عاشورا مکروه است نه آن که حرام باشد. اما حرمت روزه در روز عید فطر چه بسا برای جلوگیری از افراط باشد. زیرا برخی به روزه گیری عادت می کنند و برگشت به زندگی عادی را برای خود تضعیف معنویت به شمار می آورند. در حالی که اسلام کار و تلاش را از عبادات می داند ودین داری آمیخته با حضور در جامعه را پرارزش دانسته است.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید