روزه رمضان ۱۳۸۶/۱۲/۰۱ - ۱۰۳۰ بازدید

آیاروزه گرفتن در روزهای غیر ازماه مبارک رمضان نیز به اندازه روزه های گرفته شده در ماه مبارک رمضان ثواب دارد؟

از مجموع آیات و روایاتی که در مورد ماه مبارک رمضان است استفاده می شود که هیچ ماهی به شرافت و اهمیت ماه رمضان نیست و اعمال و عبادات در این ماه ارزش و اثر منحصر به فردی دارد . در خطبه ای که رسول گرامی اسلام -ص- در شرف حلول ماه رمضان ایراد کرده اند می توان شرافت و فضیلت و برتری این ماه بر سایر ماه ها و ایام را به خوبی فهمید . به فرموده پیامبر بزگ اسلام در این خطبه نورانی این ماه برترین ماه ها و روزهای آن برترین روزها و شب های آن بهترین شب ها است . شما در این ماه میهمان خداوند و دعوت شده به ضیافت خاص او می باشید . خواب شما در این ماه عبادت و نفس هایتان در آن تسبیح خدا و اعمالتان در آن در آن مقبول است . (میزان الحکمه ، ح 7449)
حضرت صادق –ع- در حدیثی می فرماید : من لم یغفر له فی شهر رمضان لم یغفر له الی مثله من قابل الا ان یشهد العرفه ؛ هر کس در ماه رمضان آمرزیده نشود تا رمضان آینده مورد غفران قرار نمی گیرد مگر آ که عرفه را درک کند . ( همان ، ح 7461 )
در روریتی از رسول گرامی آمده است : ان الشقی من حرم غفران الله فی هذا الشهر العظیم ؛ بی شک شقی کسی است که در این ماه بزرگ از مغفرت الهی محروم شود .(همان ، ح 7457)
ماه رمضان زمان و ظرف و وقت خاص روزه است و هر عملی در ظرف و وقت ویژه خود ارزش و اعتبار خاصی دارد که در خارج از آن وقت و ظرف آن قیمت و فضیلت و ارزش را ندارد . بنا بر این روزه ماه رمضان با روزه هیچ وقت دیگری قابل مقایسه نیست . البته اگر کسی در ماه مبارک رمضان به دلیل عذری شرعی و علیرغم میلش نتوانست روزه بگیرد و قضای آن را در وقت دیگری به جا آورد ممکن است خداوند از باب تفضل و لطف ثواب روزه رمضان را به او بدهد ولی از نظر معیارهای ظاهری و معمولی که در روایات بیان شده روزه ماه رمضان فضیلت و ارزش ویژه دارد که از روزه در هر زمان دیگر برتر است .

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید