روزه بدون غسل حیض ۱۳۹۰/۰۷/۲۰ - ۱۵۶۱۱ بازدید

اگر کسی در ماه رمضان غسل حیض را بجای نیاورد و بعد از اذان صبح بیدار شود تکلیف روزه اش چیست؟

همه مراجع (به جز مکارم): این شخص باید پیش از خواب غسل کند و اگر بدون غسل بخوابد و بعد از اذان صبح بیدار شود، روزه اش باطل است و باید علاوه بر قضاى آن، کفّاره هم بدهد. توضیح المسائل مراجع، م 1625 ؛ وحید، توضیح المسائل، م 1633.
آیةاللَّه مکارم: اگر بدون غسل بخوابد و بعد از اذان صبح بیدار شود، روزه اش اشکال دارد و بنابر احتیاط واجب، بعد از ماه رمضان، آن را قضا کند و کفّاره هم بدهد. مکارم، توضیح المسائل مراجع، م 1625.
تبصره . حکم بقاى عمدى بر حدث حیض تا پیش از اذان صبح در ماه رمضان، مانند حکم بقاى عمدى بر جنابت است. (احکام ویژه بانوان، دفتر نشر معارف، سیدمجتبی حسینی)

نظرات

میهمان
من درسحر ماه رمضان حمام غسل حیض انجام دادم اذان صبح ساعت ۴:۳۸بود و من وقتی از حمام بیرون آمدم ساعت ۴:۵۴بود ومن متوجه اذان صبح نشدم ایا روزه ی من صحیح است یا خیر.
پرسمان
سلام علیکم، اگر با یقین یا گمان به اینکه وقت برای غسل دارد شروع به غسل کرده کفایت میکند و روزه صحیح است و در غیر این صورت روزه باطل است

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید