رابطه خردمندی و تخریب دنیا ۱۴۰۰/۰۸/۱۷ - ۷۰ بازدید

سلام در مورد این حدیث گرانقدر توضیح می‌دهید، مثلا زمان امام زمان بیان مردم خرمند میشن و مرگ را هم باور می‌کنند، دنیا ویران می‌شود؟


امام حسین (ع) فرمود: «اگر مردم خردمند
مى شدند و مرگ را باور مى داشتند، دنیا ویران مى گشت».

(احقاق الحق، ج ۱۱ ص۵۹۲ )

حدیث مورد اشاره با عبارات مختلف در منابع روایی وارد شده است که به برخی اشاره می شود:
- امیرالمؤمنین علیه السلام: « لو عقل اهل الدّنیا لخربت الدّنیا»؛ (1)
- امام صادق علیه السلام: «لَوْ کَانَ الْخَلْقُ کُلُّهُمْ أَغْنِیَاءَ لَخَرِبَتِ الدُّنْیَا وَ فَسَدَ التَّدْبِیرُ وَ صَارَ أَهْلُهَا إِلَى الْفَنَاء؛»(2)
- امام حسن عسکری علیه السلام: « وَ لَوْ عَقَلَ أَهْلُ اَلدُّنْیَا خَرِبَتْ» (3)
و ...
بنابر این ابتدا عرض شود از دست روایات در منابع وارد شده است و این موضوع که خردمندی و عقلانیت مردم نسبت به مرگ باعث عدم عمران و آبادانی دنیا می شود ارتباطی با دوره زمانی خاصی ندارد. ریشه چنین رابطه ای این است که مردم دلبسته و علاقه مند به دنیا می شوند. و در حقیقت اگر همه مردم عاقل کامل بودند و از همیشه مرگ را در جلوی دیدگان خود تصور می نمودند؛ کسى مشغول کار دنیا نمى شد و نظام آن بر هم مى خورد که این به معنای تخریب و خراب شدن دنیا می باشد.
در نتیجه؛ معنای این حدیث خیلی روشن و واضح است که مراد از عقل در این جا، عقل معاد است که در برابر عقل معاش قرار می گیرد و در حالی که در دنیا باید برتری با عقل معاد باشد؛ برتری با عقل معاش است و این موضوع باعث آبادانی دنیا گردیده است. البته؛ این موضوع فی نفسه امر نا مطلوبی نیست ولی وابستگی به دنیا در حدی که باعث فراموشی مرگ و قیامت شود و انسان را از خداوند متعال دور کند، امر نا مطلوبی بوده و مورد رضایت خداوند متعال نیست.
همچنین در زمان ظهور و حضور حضرت بقیه الله الاعظم (عجل الله تعالی فرجه) دنیا تخریب نمی شود ولی عقل معاد بر عقل معاش غلبه و برتری خواهد داشت و در نیتجه آبادانی دنیا در حد نیاز و ضروریات زندگی خواهد بود و از اسراف در امورات زندگی مانند خانه ای آن چنانی و ... کاسته خواهد شد. پی نوشت:
(1)شرح آقاجمال الدین خوانساری بر غررالحکم، ج 5، ص 111.
(2) الاحتجاج , ج۲ , ص336.
(3) بحار الأنوار ج۹۰ ص۳۷۲.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید