دختران و نیازهای پیشرو (دفتر ۴۹ پرسش ها و پاسخ ها) ۱۳۹۶/۱۱/۰۱ - ۱۹۲۳ بازدید

مقدمه
آن چه پیش رو دارید، بخشی از مهم ترین پرسش های پیرامون دختران و نیازهای پیش رو می باشد که با همکاری گروه مطالعات زنان و خانواده پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی و اداره مشاوره و پاسخ نهاد رهبری در دانشگاه ها، آماده گردیده است و از سوی استادان محترم و مشاوران باتجربه خانم ها پاسخ دهی شده و به رشته تحریر درآمده است.

بخش اول : بهتـر بشنـاسـیـم | بخش دوم : حضور در اجتماع | بخش سوم : دوستی ها
بخش چهارم : کنترل غریزه | بحش پنجم : خواستگاری | بخش ششم : ازدواج
بخش هفتم : خانواده همسر | بخش هشتم : حجاب | بخش نهم : احکام شرعی


noImage_0.gifسرشناسه: حسینی، افخمالسادات، ‫۱۳۴۱ - ۱۳۹۳.‬‬‬‬‬‬
عنوان و نام پدیدآور: دختران و نیازهای پیشرو/ تدوین و تالیف افخمالسادات حسینی و گروه مؤلفان؛ [برای] نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، معاونت آموزشی و پژوهشی- اداره مشاوره و پاسخ.
فیپا: ‬‭ 978-964-531-602-8‬‬‬‬‬‬
ردهبندی کنگره: 1393 3د5ح/230 BP
ردهبندی دیویی: ‫‭۲۹۷/۴۸۳ ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
شماره کتابشناسی ملی: ‭۳۵۸۷۴۴۷‬‬‬‬‬‬
تنظیم و نظارت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها
(معاونت آموزشی و پژوهشی - اداره مشاوره و پاسخ)
تدوین و تألیف: افخمالسادات حسینی و گروه مؤلفان
ناشر: دفتر نشر معارف
تایپ و صفحه آرایی: طالب بخشایش

مقـدمـه

«پرسشگرى» از آغاز آفرینش انسان، رخنمایى کرده؛ بر بال سبز خود، فرشتگان را فرانشانده، بر برگ زرد خود، شیطان را فرونشانده و در این میان، مقام آدمیت را نشان داده است. آفتاب کوفه چه زیبا فرموده است:
«مَن اَحسَنَ السؤال عَلِمَ» و «من عَلِمَ اَحسَنَ السؤال».
هم سؤال از علم خیزد هم جواب همچنان که خار و گُل از خاک و آب
آری! هر که سؤالهایش آسمانی است، دانش و بینش پاسخش خواهد بود. پویایی و پایایی «جامعه» و «فرهنگ»، در گرو پرسشهای حقیقتطلبانه و پاسخهای خِردورزانه است.
از افتخارات ایران اسلامی، آن است که از سویی، سرشار از جوانانی پاک دل، کمال خواه و پرسش گر می باشد و از دیگر سوی، از مکتبی غنی برخوردار است که معارف بلند آن، گوارا نوش دل های عطشناک پرسش گر و دانش جوست.
اداره مشاوره و پاسخ معاونت آموزشی و پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، محفل انسی فراهم آورده است، تا «ابر رحمت» پرسش ها را به «زمین اجابت» پذیرا باشد و نهال سبز دانش را بارور سازد. ما اگر بتوانیم سنگ صبور جوانان اندیشمند و بالنده ایران پرگهرمان باشیم، به خود خواهیم بالید.
شایان ذکر است در راستای ترویج فرهنگ دینی، اداره مشاوره و پاسخ نهاد، تاکنون بیش از سیصد هزار پرسش دانشجویی را در موضوعات مختلف اندیشه دینی و مشاوره ای پاسخ داده است.
این اداره دارای گروه های علمی و تخصصی، به شرح زیر است:
- قرآن و حدیث؛ - تربیتی و روان شناسی؛
- احـکـام؛ - اندیشه سیاسی؛
- فلسفه، کلام و دین پژوهی؛ - فرهنگی و اجتماعی؛
- حقوق و فلسفه احکام؛ - تاریخ و سیره؛
- اخلاق و عرفان؛ - ادیان و مذاهب.
آن چه پیش رو دارید، بخشی از مهم ترین پرسش های پیرامون دختران و نیازهای پیش رو می باشد که با همکاری گروه مطالعات زنان و خانواده پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی و اداره مشاوره و پاسخ نهاد رهبری در دانشگاه ها، آماده گردیده است و از سوی استادان محترم و مشاوران باتجربه خانم ها: افخم السادات حسینی، مرضیه شعربافچی، اکرم میناوند، عصمت سپهری، زیبا جهازی، فهیمه محلاتی، مهتاب رضاپور و حجتالاسلام علی احمدپناهی پاسخ دهی شده و به رشته تحریر درآمده است و توسط پژوهشگر فرهیخته آقای عباسعلی هراتیان و سرکار خانم مریم السادات شاهرودی ارزیابی شده است.
بر آنیم تا با توفیق خداوند، به تدریج ادامه این مجموعه را تقدیم شما خوبان کنیم. پیشنهادها و انتقادهای سازنده شما، راهنمای ما در ارائه شایسته و پربارِ مجموعه هایی از این دست خواهد بود.
در پایان، از تلاش های مخلصانه مؤلفان محترم و مجموعه همکاران اداره مشاوره و پاسخ، به خصوص مسئول اداره مشاوره و پاسخ حجت الاسلام والمسلمین صالح قنادی و مسئول محترم گروه مطالعات زنان، سرکار خانم آیت اللهی که در نظارت و آماده سازی این اثر تلاش کرده اند، تشکر و قدردانی می شود و دوام توفیقات این عزیزان را در جهت خدمت بیشتر به مکتب اهل بیت و ارتقاء فرهنگ دینی جامعه - به ویژه دانشگاهیان- از خداوند متعال مسئلت داریم.

الله ولى التوفیق
معاونت آموزشى و پژوهشى نهاد

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.