ثواب زیارت امام حسین ع ۱۳۹۹/۰۶/۱۹ - ۱۳۰۱ بازدید

سلام آیا رفتن به زیارت امام حسین از واجبات دینی هست ؟

دوست گرامی. زیارت امام حسین ع واجب نیست بلکه از مستحبات موکد و موثر است.
ثواب زیارت امام حسین علیه السلام
به نظر مناسب است در این زمینه به برخی برکات، آثار، فضائل و ثوابهاى کلان و پاداشهاى عظیم که در روایات ائمه (علیهم السلام)، برای زیارت امام حسین (علیه السلام) نقل شده اشاره کنیم.
ا . نبرد در رکاب رسول خدا (ص ) و پاداش شهیدان
امام صادق(علیه السلام) در روایتى، براى زیارت حسین بن على، ثوابى همچون پاداش نبرد در رکاب پیامبر و امام عادل بیان مى کند. (1) در جاى دیگر، پاداشى همچون اجر شهیدان ( بدر) را نوید مى دهد. (2) و در احادیث بسیارى، ثواب حج و عمره مکرر رابراى آن بر مى شمارد.
2 . آزاد کردن هزار بنده
در سخنى، امام صادق(علیه السلام) براى کسى که به زیارت حسین برود، با این خصوصیت که نسبت به حق آن حضرت، معرفت و شناخت داشته باشد ( عارفا بحقه ) پاداش آزاد کردن هزار برده، و آماده کردن هزار اسب براى مجاهدان راه خدا را بشارت داده است.(3) و با تعبیرات دیگر، پاداشهایى کمتر و بیشتر نقل شده است.
3 . ورود به بهشت بدون حساب
در روایتی از امام صادق ع آمد هاست : « مَنْ أَتَاهُ شَوْقاً إِلَیْهِ وَ حُبّاً لِرَسُولِ اللَّهِ وَ حُبّاً لِفَاطِمَةَ وَ حُبّاً لِأَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ ص أَقْعَدَهُ اللَّهُ عَلَى مَوَائِدِ الْجَنَّةِ یَأْکُلُ مَعَهُمْ وَ النَّاسُ فِی الْحِسَاب »
کسى که به خاطر شوق به آن حضرت و محبّت به رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم و فاطمه سلام اللَّه علیها و حبّ به امیر المؤمنین صلوات اللَّه و سلامه علیهم اجمعین حضرتش( امام حسین ع ) را زیارت کند خداوند او را بر سر سفره هاى بهشتى نشانده که با آن سروران هم غذا باشد در حالى که مردم در حساب مى باشند. (کامل الزیارات ص 137 باب 52 )
از عبارت آخر این روایت می توان ورود به بهشت بدون حساب را استفاده نمود .
4 . امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود: به درستی که چون شخصی به قصد زیارت حسین ـ علیه السلام ـ از خانه اش خارج شود، در همان قدم اول گناهانش آمرزیده می‌‌شود، سپس پیوسته با هر قدم پاک و پیراسته می‌‌شود تا نزد قبر برسد. (شیخ صدوق، کامل زیارات، (منتخب با ترجمه)، ص 294)
5 . امام موسی کاظم ـ علیه السلام ـ فرمود: کمترین ثوابی که نصیب زایر حسین ـ علیه السّلام ـ در کنار شط فرات می‌‌شود، در صورتی که با معرفت به حق و حرمت و ولایت او همراه باشد، این است که گناهان گذشته و آینده اش آمرزیده می‌‌شود. (همان، ص 296.)

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.