تکرار استمناء روزه دار ۱۳۹۹/۰۲/۲۰ - ۲۰۲۱ بازدید

کسی که با استمنا روزه باطل کرده در نوجوانی نمی داند چند بار تکرار کرده در روز فقط احتمال میدهد بیش از یک بار در روز بوده حکمش چیست از نظر کفاره

اگر روزه دار در یک روز ماه رمضان چند مرتبه استمناء کند، یک کفاره جمع واجب می شود. (توضیح المسائل محشی مراجع 1667)
تذکر:
1- .طبق نظر ایت الله خامنه ای: در فرض مذکور باید برای هر روز که با استمنا روزه خود را باطل کرده است شصت روز روزه بگیرید و یا شصت مسکین را اطعام نمایید و طبق نظر مشهور مابقی مراجع بنا بر احتیاط واجب باید کفاره جمع انجام بدهد.
2- خودارضایى یکى از راه هاى انحرافى در ارضاى میل جنسى است که نسل جوان را در معرض آسیب هاى جدى قرار مى دهد.این کار عادت بسیار زشت و زیان آوری است که می تواند استعداد و توانایی های فراوان یک جوان را به نابودی بکشاند و حال و آینده او را تباه کند.خود ارضایی، از نظر شرعی واخلاقی، حرام و از گناهان کبیره محسوب می شود. این عادت ناپسند به لحاظ اخلاقی، بعد معنوی انسان را به سختی می آزارد،روح او را تاریک می نماید، آزادی معنوی انسان را سلب می کند و در مسیر خود سازی و کمال، آدمی را با چالش جدی مواجه می کند ولذا سعی کن ؛ این عادت زشت و عمل شنیع و شیطانی را ترک کن.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید