امتحان و روزه ۱۳۹۸/۰۲/۲۷ - ۱۰۷۶ بازدید

با سلام
دانش آموزان که امتحان دارن تو ماه رمضان اگر روزه بگیرن فشار بشون میاد نمیتوانند درس بخوانند تکلیفشان چیست؟

خوردن روزه در ایّام امتحانات گناه و حرام است.
درس خواندن برای امتحان، مجوّز برای خوردن روزه ماه مبارک رمضان نمی شود و باید روزه بگیرید و توجّه داشته باشید که این گونه تشنگی و گرسنگی ها تا حدودى لازمه روزه است و براى نوع افراد پیش مى آید و به جهت آن نمی توان روزه را خورد؛ ولى اگر تشنگی و گرسنگی به قدرى باشد که تحمّلش برای فرد سخت باشد، می تواند در این شرایط به مسافرت برود (حداقل 22/5 کیلومتر) و روزه خود را بخورد و به وطن برگردد. در این صورت لازم نیست تا مغرب از خوردن و آشامیدن خودداری کند و بعد از ماه رمضان، قضای آن را به جا آورد و کفّاره هم ندارد.
چطور برای امتحان و کنکور که امری لازم برای زندگی است، این قدر اهمّیت قائل می شوید که در جای خود درست است؛ لذا برای عمل به امر و فرمان خداوند متعال که اجرای آن واجب، لازم و ضروری است، باید اهمّیت و دقّت و تلاش بیش تری داشت.
بلا شک روزه ماه رمضان در وقت خود، اثرات فراوانی دارد که گرفتن قضای آن بعد از ماه رمضان هرگز آن اثرات معنوی، مادّی و جسمی را نخواهد داشت.
لذا به خداوند توکّل نموده و از او یاری بخواهید. روزه ها را بگیرید و از خدا بخواهید در درس خواندن کمک تان کند و بخواهید هر چه خیر و صلاح تان است، همان را برای تان مقدّر فرماید.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید