اماکن چهارگانه تخییر ۱۳۹۴/۱۱/۱۹ - ۳۵۰۹ بازدید

مسافر در حرم کدام امامان و در کجاها می تواند نمازش را کامل بخواند؟

بنابر نظر مراجع به شرح ذیل در چهار مکان مسافر اختیار دارد نماز خود را شکسته و یا کامل بخواند. اما روزه برای مسافر جایز نیست.[ توضیح المسائل مراجع، م 1356.]
امام: مسجدالحرام، مسجدالنبی،‌ مسجد کوفه و حرم امام حسین(علیه السلام) ‌و رواق مسجد متصل به حرم.
آیت‌الله خامنه‌ای: در تمام دو شهر مکه معظمه و مدینه منوره فعلی و همچنین در مسجد کوفه حکم تخییر بین قصر و اتمام برای مسافر جاری است ولی در کربلا، ‌احوط اقتصار بر خصوص محوطه حائر است (اطراف ضریح امام حسین(علیه السلام)).
آیت‌الله سیستانی: مسجدالحرام و مکه، مسجدالنبی و مدینه،‌ مسجد کوفه و شهر کوفه، 5/11 متر اطراف ضرح امام حسین(علیه السلام).
آیات عظام فاضل و مکارم: مسجدالحرام و مکه، مسجدالنبی و مدینه، ‌مسجد کوفه و حرم امام حسین(علیه السلام) و رواق‌ها و صحن متصل.
آیات عظام صافی و نوری: مسجدالحرام و مکه، مسجدالنبی و مدینه، ‌مسجد کوفه و حرم امام حسین(علیه السلام) و دورتر از اطراف ضریح بنا بر احتیاط واجب شکسته.
آیت‌الله بهجت: بنابراحتیاط واجب مسجد الحرام قدیم و مسجد النبی قدیم و مسجد کوفه قدیم و اطراف ضریح امام حسین(علیه السلام).

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید