اعتکاف ۱۳۹۱/۰۱/۰۶ - ۶۲۹ بازدید

اعتکاف :
۱-اعتکاف عبادتی کامل، ابوالقاسم علیان نژادى ، مدرسه الامام علی بن ابی‌طالب (ع)
http://akhlagh.porsemani.ir/node/۱۵۰۰

اعتکاف :
1-اعتکاف عبادتی کامل، ابوالقاسم علیان نژادى ، مدرسه الامام علی بن ابی‌طالب (ع)
http://akhlagh.porsemani.ir/node/1500

از آنجا که مصلحت قلب و روح انسان، و استقامت او طی مسیر سیر و سلوک الی الله متوقف بر این است که رو به سوی خدا کند، و جمع آوری پراکندگی های توجهات قلبی تنها در سایه روی آوردن به پروردگار امکان پذیر است، خداوند اعتکاف را تشریع نمود.
اعتکافی که روح و هدف آن توقف و توجه قلب به سوی خداوند متعال و نجات آن از پراکندگی ها و خلوت با خدا و انقطاع از مردم و اشتغال به پروردگار است.
مجموعه «اعتکاف عبادتی کامل» در ده فصل به توصیف و توضیح این مطلب پرداخته است: اعتکاف در قرآن، در احادیث معصومین علیهم السلام، سیره معصومین در اعتکاف، اعتکاف در ادیان دیگر، زمان، احکام، استفتائات، آداب و فلسفه اعتکاف


2-احکام اعتکاف ، پرسش و پاسخ های دانشجویی ، سید مجتبی حسینی ، نشر معارف

این کتاب بخشی از پرسش های احکام اعتکاف دارای فراوانی در میان قشر جوان و دانشگاهیان است که از سوی حجت الاسلام والمسلمین سید مجتبی حسینی به آنها پاسخ داده شده است.
این کتاب با سخنانی از امام خمینی(ره) و آیت‌الله جوادی آملی درباره اهمیت نقش اعتکاف آغاز می شود و در سه فصل به پرسش هایی درباره اعتکاف پاسخ داده می شود.
اعتکاف و جایگاه آن، پیشینه ، فلسفه ، اقسام ، زمان ، روزه ، نذر ،معامله ، مبطلات و کفاره اعتکاف و... از جمله موضوعاتی هستند که نویسنده به سوالاتی درباره آن پاسخ می دهد.


3-اعتکاف، سلوک منتظران اثر حضرت آیت الله مظاهری

فصل اوّل و دوّم این کتاب حاوی بیانات اخلاقی، عرفانیِ حضرت آیت الله مظاهری در زمینه اهمیت و اسرار نهفته در اعتکاف و نیز لزوم بهره‌مندی از برکات ماه‌های رجب، شعبان و رمضان، می‌باشد.

حضرت آیت الله مظاهری در این بیانات به تبیین وظایف معتکف در سه منزل عرفانی قبل از اعتکاف، حین اعتکاف و بعد از اعتکاف، پرداخته است.

فصل سوّم، احکام اعتکاف‌ و نیز سؤالات شرعی و استفتائات مربوط به اعتکاف و پاسخ‌های حضرت آیت الله مظاهری را در بر می‌گیرد و در ضمیمه کتاب، شرح اعمال «ایّام البیض» ارائه شده است.4-آداب اعتکاف ،پدیدآورنده:غلامرضا عابدین‌زاده ،ناشر:کتیبه گیل
چکیده :نویسنده در این کتاب با بهره‌گیری از احادیث و ادعیه به بیان مختصر معنی و مفهوم اعتکاف پرداخته و شرایط آن را یادآور شده و در ادامه اعمال شب سیزدهم ماه رجب را که آغاز عمل مستحبی اعتکاف است همراه با دعاها و نمازهای مخصوص آن آورده است.


5-احکام اعتکاف ،پدیدآورنده:ناصر مکارم‌شیرازی ،ناشر:مدرسه الامام علی بن ابی‌طالب (ع)
چکیده :این جزوه، شامل فتوای "آیت الله مکارم شیرازی" درباره‌ی احکام اعتکاف است که طی آن مسائل مربوط به زمان و مکان اعتکاف، شرایط اعتکاف، مبطلات آن و نیز قضا و کفاره‌ی اعتکاف مطرح گردیده است.


6-اثرات و برکات اعتکاف ، پدیدآورنده:معصومه حیدری7-اعتکاف ، پدیدآورنده: محمدحسین هاشمی ، ناشر: رواق دانش

چکیده :درباره آثار و اهمیت اعتکاف آموزه ها و حقایقی از آیات و روایات گردآوری و در 9 فصل در عناوین زیر به اختصار بیان و تحلیل شده است: بررسی واژه اعتکاف، پیشینه اعتکاف در شرایع توحیدی، فضیلت اعتکاف، فضیلت ماه رجب، فلسفه اعتکاف، آداب اعتکاف، احکام اعتکاف، اعمال اعتکاف و اعمال مشترک ماه رجب. در بیان اعمال اعتکاف و کارهای مستحب ماه رجب به نمازها و ادعیه مختلفی که در متون روایی آمده، اشاره شده است


8-احکام اعتکاف ، پدیدآورنده: محمدحسین فلاح‌زاده ، ناشر:دلیل ما
9-اعتکاف ابرار ، پدیدآورنده: ناصری اصفهانی ، ناشر: خلق
چکیده :
گزیده ای از مسائل، احکام، آداب و اعمال مذهبی مخصوص اعتکاف از آیات و روایات و سیره علما و فقه استخراج و تنظیم شده است. عناوین کتاب عبارتند از: اعتکاف در آیینه وحی، اعتکاف سیره وارستگان، آداب و ادعیه اعتکاف، احکام اعتکاف، مناسبت های ایام البیض ماه رجب، مراقبت های بعد از اعتکاف، مناجات نامه، سوره های قرآنی عمل ام داود. در هر یک از این مباحث داستانها و احادیث حکمت آموزی نقل گردیده است.10-اعتکاف (عبادتی فراگیر و گامی به سوی مسجدشناسی) ، پدیدآورنده: مهدی مویدی و علی ورثه‌ای
ناشر:دلیل ما
چکیده :
در بخش نخست کتاب درباره‌ی ویژگی‌های سنت اعتکاف، پیشینه‌ی آن، اعتکاف زنان، اعتکاف ابرار و مطالبی دیگر ذکر شده است. در بخش‌های دیگر نیز احکام اعتکاف، اقسام اعتکاف و مراقبات اعتکاف بیان گردیده است. ضمن آن که کتاب‌شناسی اعتکاف در بخش پایانی آمده است.


11-اعتکاف ، پدیدآورنده: سیدمصطفی حسینی‌نیشابوری ، ناشر: وفائی -قلم جوان
چکیده :
تحقیقی در زمینه کیفیت انجام مراسم «اعتکاف» و اهمیت و فضیلت آن است. نوشتار حاضر در دو بخش تدوین شده است. در بخش اول به بحث و بررسی علمی مقوله اعتکاف و معنای لغوی و اصطلاحی آن و این‎که اعتکاف یکی از عبادات مهم در شریعت اسلامی است پرداخته شده و در بخش دوم با عنایت به منازل سیر و سلوک عرفانی دستاوردهای عملی و معنوی این سنت حسنه مورد مداقه واقع شده است. نویسنده شرایط فقهی اعتکاف را بیان کرده و آن را بیدارکننده نفس انسان، دریچه‎ای برای بازگشت به خداوند، فرصتی برای حسابرسی و اندیشه کردن در امور دینی و خلوتی با خداوند و راز و نیاز با او عنوان کرده است12-اعتکاف چیست؟ معتکف کیست؟ ، پدیدآورنده: محمد حقیقت خواه، فاطمه سلمی (ویراستار)، علیرضا احمدی (مصحح)
ناشر:سیمرغ خراسان

13-اعتکاف در اسلام ، پدیدآورنده: ناصر باقری‌بیدهندی -محمدجواد خراسانی
ناشر:بنیاد پژوهش‌های علمی فرهنگی نورالاصفیاء
چکیده :
در کتاب حاضر با استناد به آیات قرآن، احادیث و روایات این مطالب درباره اعتکاف به طبع رسیده است" :وقت اعتکاف، اجر و ثواب آن"، "شرط انعقاد اعتکاف"، "حد اعتکاف"، "نیت اعتکاف و وقت آن"، "قطع اعتکاف"، "آداب اعتکاف "و "فواید و آثار اعتکاف ."


14-خلوت انس آداب و احکام اعتکاف، به انضمام زیارت مخصوص سیدالشهداء (ع) ، مرتضی رضایی

نشر: ایزد


15-اعتکاف در غربت ، پدیدآورنده: امرالله احمدی ، ناشر: سرود اندیشه
چکیده :
«اعتکاف»، از جمله تلاش‌هایی است که فرد را از غرق شدن در جنبة حیوانی نجات می‌دهد و مرحله‌ای است که به قوای ارزشمند درونی انسان مانند عقل، علم، ادب و صبر بها می‌دهد و معتکف کسی است که بر آن چه دارد به اندیشه می‌نشیند و همه آن داشته‌های فکری و غیرفکری اعم از دین، حکومت، اقتصاد و ارزش‌های دیگر نظیر عقل، صبر وعلم را به ارزیابی سپرده با خود و خدای خود کجایی بودن را روشن کرده و با تلاش قرار کجا رفتن و چگونگی آن را می‌گذارد. در کتابچه حاضر، نگارنده به مسئله اعتکاف، شرایط آن و برخی اعمال و افکار زمان اعتکاف اشاره کرده است. از جمله مباحث مندرج در کتاب، می‌توان این موارد را برشمرد: اعتکاف در غربت؛ نماز در حین اعتکاف؛ دعا؛ در اعتکاف به چه مواردی باید فکر کرد و پایان اعتکاف.


16-اعتکاف سیاحتی عرفانی و ضیافتی رحمانی ، پدیدآورنده: محمد‌حسن مویدی ،ناشر: آفرند
چکیده :
نگارنده در کتاب این موضوعات را در خصوص اعتکاف بررسی کرده است: معنای اعتکاف، اعتکاف در قرآن، زمان اعتکاف، اقسام و شرایط اعتکاف، احکام و مسائل اعتکاف، و مانند آن.17-اعتکاف معجونی شفابخش و مکتب خودسازی ، پدیدآورنده: آیت الله حسین نوری‌همدانی ،ناشر: موسسه انتشاراتی مهدی موعود (عج)

18-اعتکاف: آداب و شرایط آن ، پدیدآورنده: محمدعلی خالدی ، ناشر: نشر احسان


19-اعتکاف در خلوت انس: "محمودزاده حسینی، حمید"

http://lib.ahlolbait.ir/parvan/resource/44201/%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D9%83%D8%A7%D9%81-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D9%84%D9%88%D8%AA-%D8%A7%D9%86%D8%B3:-%5B%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%D9%8A-%D9%83%D8%AA%D8%A7%D8%A8%5D/20-خلعت اعتکاف با تاکید بر فقه امامیه شامل: تاریخچه اعتکاف، آداب و احکام اعتکاف، شرائط اعتکاف و معتکف... ، علی مصباح نهاوندی21-اعتکاف تولدی دوباره (به انضمام ادعیه منتخب اعتکاف) ، اکبر حق نظری ، نشر: بنشاسته

22-چهل حدیث اعتکاف ، مهدی نیلی پور، حمیدرضا حبیبی (ویراستار)، محسن آدم زاده (ویراستار)، نشر: مرغ سلیمان

23-اعتکاف: بریدن از غیرخدا ، حمیدرضا روشن بین بروجردی ، نشر: موسسه فرهنگی هنری مصباح الخیر


24. حیات طیبه(مجموعه مقالات) ، سازمان تبلیغات اسلامی
25-فرهنگ اعتکاف ، خدیجه گرشاسبی ، نشر: موعود اسلام


26-مختصری درباره اعتکاف و احکام آن ، ابوالفضل فقهی (گردآورنده)، نشر: فقهی


27-در خلوت معبود: فضیلت و اعمال اعتکاف همراه با احکام اعتکاف ... ، میرسیدمحمد یثربی ، نشر: علامه بهبهانی


28-مصباح الطریق، همراه با اعمال السنه و اعتکاف ، حسین ملااحمدی ، نشر: احمدیه29-مسجد و اعتکاف: آنچه را که یک معتکف باید بداند ، محمدعلی موظف رستمی، روح الله مهدلو (ویراستار)
نشر: پرهیب30-فضیلت ماه رجب و دعای ام داود و احکام اعتکاف ، رضا بهرامی ، نشر: چهارده معصوم (علیهم السلام)


31- فضائل الرجبیه: فضیلت و اعمال ماه رجب - مناسبت های ماه رجب، پیشینه و احکام اعتکاف - علماء و اعتکاف... ،حسین ملااحمدی ، نشر: میراث ماندگار


32-اهمیت و جایگاه اعتکاف از نگاه قرآن و اهل بیت (ع) ، تقی حسینی ، نشر: دارالموده33-اعتکاف: ماندن در مسجد به نیت عبادت است و مقدمه ای برای خودسازی ، محمدرضا رحمت

نشر: دارالفکر34. اعتکاف در مذاهب خمسه، پایان نامه کارشناسی ارشد، مصطوفی ، محمد؛ دانشگاه قم35. در حریم اعتکاف (همراه با عمل ویژه ام داود)ام داود) ؛ یوسفی، یوسفعلی؛سلسبیل، .

36. اعتکاف تطهیر صحیفه اعمال، واحد تحقیقات مسجد مقدس جمکران،مسجد مقدس جمکران.

37. اعتکاف در خلوت انس، محمود زاده حسینی، حمید؛ قدس

38. ره توشه سالکان؛ شمس الدین، مهدی ؛ قدس.

39. اعتکاف ؛ جمالی ، نصرالله؛سازمان تبلیغات اسلامی.


40. رساله اعتکافیه، آیت الله شیخ لطف الله عاملی

41. اعتکاف ضیافتی الهی، دلبیشه، حامد؛ ناشر حضرت معصومه.42. خلوت انس و آداب و احکام،(اعتکاف) ، رضایی ، مرتضی.

43. ره توشه ماه رجب: نماز و دعاهای ماه رجب و اعمال اعتکاف، عزیزی، عباس؛ صلاة.


44. الموجز فی احکام الصیام و الاعتکاف و زکات الفطره، آل عصفور، محسن.

45. ره توشه سعادت، احسانیان، بتول؛ نیکبخت.


46. سینه سرخ ، راز پنهان از رجب تا اعتکاف ، معظمی بروجردی، نظامعلی.

47. اعتکاف مقام اول معنویت، علی احمدی ، حسینی؛ سازمان تبلیغات مرکز آموزش و پژوهش .


48. همایش بندگی؛ ستاد برگزاری مراسم اعتکاف قم .

49. کتیبه، آداب اعتکاف، عابدین زاده، غلامرضا.نظرات

میهمان
سلام ممنون از زحمات شما. تصور میکنم برای دسترسی به محتوای کتب معرفی شده لینک مربوط در کنارشان مفیدتر خواهد بود. اگر این امکان بررسی شود سازنده تر میباشد. صرف معرفی بد نیست ولی دسترسی به انها در هر شرائط خصوصا خارج از کشور سازنده نیست و امکان اشنائی با محتوای انها مشکل میباشد.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید