اثبات اول ماه ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۵۵۸ بازدید

آیا برای اثبات اول ماه می توان از تکنولوژی روز استفاده کرد؟

احکام شرعی در طول تاریخ برای عموم مردم وضع گردیده است. از همین رو ملاک های ثبوت موضوعات آن، به گونه ای در نظر گرفته شده که برای عموم مردم، در هر زمان و در هر مکان قابل تشخیص باشد. در گذشته و هم اکنون نیز سهل ترین راه اثبات اول ماه برای همه مردم در هر نقطه، رؤیت ماه بوده و هست؛ چه با سواد باشند چه بی سواد و چه در کوه باشند، چه در بیابان.
اما قضیه محاسبات علمی ـ گرچه پیشرفت های بسیار مهمی در امر نجوم و محاسبات انجام گرفته است ـ ولی به دلیل فراوانی پارامترهایی که باید مورد محاسبه قرار گیرد، نتایج به دست آمده از محاسبات نوعا تقریبی است. از این رو گاه منجّمان اعلام می کنند که ماه قابل رؤیت نیست، ولی رؤیت می شود و گاه نیز برعکس.
بلی اگر زمانی محاسبات به گونه ای شود که یقین آور باشد، در این صورت تفاوتی نخواهد داشت که ماه دیده شود و یا محاسبات چنین نتیجه ای را بدهد؛ چون ملاک برای اثبات اول ماه، رؤیت آن و یا یقین به آن است. البته اگر در هلیکوپتر هم ماه دیده شود مانعی ندارد و ثابت می شود.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید