آداب زیارت قبور ۱۳۹۸/۰۷/۱۳ - ۱۶ بازدید

سلام آیا هر روزی از روزهای هفته برای زیارت قبور بلامانع است؟سلام،آداب زیارت قبور چگونه باشد؟

دوست گرامی. طبق روایاتی که از حضرات معصومین (ع ) وارد شده است زیارت اهل قبور مومنین در روزهای دوشنبه و پنج شنبه و جمعه مستحب موئکد است و سنت پیامبر و سیره اهل بیت (ع ) نیز چنین بوده است و فعل معصوم نیز برای ما حجت است و در روایتی از رسول خدا(ص ) آمده است که حضرت فرمود: »هدیه بفرستید برای مردگان خود« پس سوئال شد چیست هدیه مرده ها؟ فرمود: صدقه و دعا. و فرمود ارواح موئمنین هر جمعه به آسمان دنیا مقابل خانه ها و منزل های خود فریاد می کنند هر یک از ایشان به آواز حزین با گریه ای اهل من و اولاد من ای پدر من و مادر من و خویشان من مهربانی کنید بر ما...«. برای آگاهی بیشتر ر.ک :1- مفاتیح الجنان , مرحوم حاج شیخ عباس قمی , ص 1014 2- اصول کافی , ج 3, باب 13 از ابواب المزار ایستادن طولانی سر خاک اموات خوب نیست. و بهتر است در حدّ معمول و متعارف مؤمنین باشد. البته لازم به ذکر است زیارت قبور در حد متعارف و در هر روز بلا اشکال بلکه مستحب است و زیارت آنها در صبح جمعه قبل از طلوع خورشید، روز دوشنبه و در عصر پنج شنبه و صبح شنبه بهتر است. مهم ترین اثر دنیوى زیارت اهل قبور براى انسان، تذکر مرگ و یادآورى این رخداد مهمّ است و این خود، موجب باز داشتن انسان از بازى هاى دنیوى،مانع انجام کارهاى زشت و ناروا، باعث انجام اعمال و کردار نیک، سبب بى رغبتى به دنیا، و زمینه ساز عبرت آموزى است. رو به گورستان دمى خامش نشین - آن خموشان سخن گو را ببین .
لیک اگر یک رنگ بینى خاکشان -   نیست یکسان حالت چالاکشان.
شحم و لحم زندگان یکسان بود - آن یکى غمگین، دگر شادان بود.
تو چه دانى تا ننوشى قالشان - ز آنکه پنهان است بر تو حالشان.
بشنوى از قال هاى و هوى را - کى ببینى حالت صد توى را.
(مثنوى/3/4764 - 4768) .
3- کامل الزیارات , ابن قولویه , ص 320
4- وسائل الشیعه , ج 3, باب 55, ص 223, انتشارات آل البیت
برای آگاهی بیشتر ر.ک : 1- مفاتیح الجنان , مرحوم حاج شیخ عباس قمی، قسمت قبور زیارت مؤمنین ، ص 1014 . 2- اصول کافی ، ج 3، باب 13 از ابواب المزار. 3- کامل الزیارات، ابن قولویه، ص 320 . 4- وسائل الشیعه، ج 3، باب 55، ص 223، انتشارات آل البیت .
 
 
 

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.