دفن در اماكن متبركه

علت اصرار عده اي بر دفن شدن در محل خاصي مثلا در جوار قبر ائمه(ع) و قبرستان وادي السلام چيست؟ اگر قرار بر فيض بيشتر است، اين مسأله با عدل الهي سازگار است؟ اصلا تفاوتي مي کند که انسان در کجا مدفون باشد؟

اولا : اگر كسي به هر دليلي مشمول رحمت خدا شود ؛ تفاوني نمي كندكه در كجا از دنيا برود ويادفن شود، درشرق ويا غرب ،در خشكي ويا دريا، لذا اصل مطلب همان است كه كاري كنيم خدارا از خود خشنود کرده وزندگي سالمي داشته باشيم تا همه آن بركات ، از جايي كه حسابش را نمي كرديم بر ما وارد شود.
ثانيا:شرافت واهميت هر مكاني بستگي به كسي دارد كه در آن مكان، قرار گرفته ، لذا مي بينيم سر زميني که تا قبل از آن، اهميت ويژه اي نداشته ، به محض دفن بزرگي در آن ويا زندگي كردن شخص شريفي در آن، متبرک مي شود، واين موضوع ربطي به عدل الهي ندارد.
( حدود 20سال پيش ،در يکي از محلات تهران ، وقتي مراجعه به بنگاه خريداري ملکي کردم،مواجه با گراني غير عادي منزل در آن محله شدم ، بنگاه دار در جواب سوال از علت گراني غير عادي گفت: ازحدود 15 سال پيش که آقاي ضياء آبادي به اين محل آمده اند به علت شرافت ومحبوبيت ايشان ؛ تا شعاع يک کيلومتري از منزل ومسجد ايشان خانه ها قيمتش چند برابر شده)
لذا هر کسي که در مکان متبرکي دفن مي شود ، ممکن است به برکت مبارك بودن آن مكان و رحمتي که بر آن زمين مي رسد ، اگر مانعي نباشد ، ( مانند حقوق ناس ، كه مانع از بخشش الهي است )مشمول رحمت حق واقع شود ، نه اينکه حق کسي از جانب خدا، ناديده گرفته شده ويا به کسي ديگر ظلمي روا شود، بلکه از فضل الهي به او بهره اي بيشتر داده مي شود.

ثالثا: راجع به عدل الهي؛ سوال مي كنيم كه چه ناسازگاري در عدل خدا رخ داده است؟
اينكه خداوند سرز ميني را مبارك گرداند، دليل نيست كه سرزمين ويا سرزمينهاي ديگر را مبارك نگردانده باشد چنانكه راجع به مكه نيز واژه مبارك آمده است، علاوه بر اين، از كسي منع نشده كه در اين سرزمين فرود نيايد ودفن نشود.وهر كس ميتواند از آن بركت سود ببرد.
رابعا :اصرار عده اي بر دفن شدن در محل خاص ، به دليل شرافت وفضيلتي است كه براي آن امكنه در لسان آيات و روايات آمده است، براي نمونه: علت مبارك بودن وادي السلام را مربوط به آن هنگامي مي دانند که حضرت نوح نبي دعا مي کند ؛ در سوره مؤمنون آيه 29دارد :
«وَ قُلْ رَبِّ أَنْزِلْنِي مُنْزَلاً مُبارَكاً وَ أَنْتَ خَيْرُ الْمُنْزِلِينَ »
«و بگو: پروردگار من فرود بياور مرا در محل و منزلگاهى كه با بركت باشد و تو بهترين فرود آورندگاني»
خداوند او را در كوه جودى فرود آورد كه نجف اشرف باشد كه همانجا محل دفن آدم بود و حضرت نوح هم در جنب آدم قبرى براى خود تدارك نمود و در بين اين دو قبر قبرى حفر نمود و لوحى در او گذارد و بر آن لوح نوشت كه اين قبريست كه: نوح پيغمبر براى وصى پيغمبر آخر الزمان حفر كرده؛ كه شبى كه حسنين جنازه پدر بزرگوار خود را حسب الوصية امير المؤمنين كه فرمود:عقب جنازه را بگيريد و جلو آن را جبرئيل و ميكائيل گرفته هر كجا كه فرود آيد آنجا قبر من است چون فرود آمد و كندند قبر آماده و در وسطش لوح برداشتند كه نوح نوشته بود:
« و اين زمين مبارك است.»پس بنا به فرموده قرآن؛ اين منزل ، يعني وادي السلام در اجابت دعاي حضرت نوح، مبني بر برکت ورحمت خداست ؛
علاوه بر اينكه از جهات ديگري نيز ميتوان گفت كه از جميع نقاط ارض بابركت‏تر است:
1- درآن وادى السلام است كه بهشت عالم برزخ است و ارواح جميع انبياء و اوصياء آنها و مؤمنين در آنجا مجتمع هستند، حتى دارد مؤمن كه از دنيا مى‏رود ملائكه روح او را مى‏برند بطرف وادى السلام آشنايان و دوستان به استقبال او مى‏آيند و پرسش از حال آشنايان خود مى‏كنند اگر زنده هستند شرح حال آنها را بيان مى‏كند و اگر مرده‏اند خبر مى‏دهد كه در چندى قبل وفات نمود اين‏ها تأسف مى‏خورند كه روح او را اين جا نياورده‏اند معلوم مى‏شود كه برده اندبه برهوت؛ جهنم عالم برزخ، در اطراف شام.
2- مرقد چهار پيغمبر آدم، نوح، هود، صالح، و يونس هم در نزديكى آنها كنار شط كوفه، و محل دفن علماء اعلام و صلحاء و مؤمنين است.
3- مرقد مطهر امير المؤمنين.
4- علوم آل محمّد از اوّل زمان شيخ طوسى الى كنون از اين زمين نشر شده و مذهب شيعه از اين زمين ترويج شده.
با توجه به اين جهات و استجابت دعاي نوح مبني بر«منزل مبارك»؛ در اين سرزمين ، شخصي که در آن دفن شده باشد ، اگر جهات ديگري مانند حق الناس ، در او نباشد به برکت اين وادي، ممکن است او نيز مشمول رحمت حق واقع شود.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .