ازدواج فرزندان آدم(ع) با اجنه

گفته شد که فرزندان حضرت آدم و حوا با يکديگر يا با انسانهاي ديگر شبيه خود توليد مثل کردند ولي بنده در کتب مختلفي مثل بحار الانوار ديده ام که آنها با جنها ازدواج کرده اند که براي من باور کردني نيست! آيا اين روايات صحيح است و آيا اصلا جن وجود دارد تا انسان بتواند با آنها ازدواج کند.

ابتدا يك نكته را در مورد كتاب بحارالانوار و كتابهاي حديثي بايد دانست. اين كتاب يكي از كتب مرجع و مأخذ است كه روايات شيعي از كتب مختلف جمع آوري شده و دراين كتاب گرد آمده است. علامه مجلسي كه از علماء عصر صفويه است اين كتاب را در 110 جلد جمع آوري نموده است. بنابراین کار بررسي سند در روايات اين كتب و همين طور ميزان دلالت در هر حديث به عهده علما و محققين گذاشته شده است. يعني ممكن است احاديث ضعيف السند و در اين كتاب پيدا شود كه البته اين گونه احاديث زياد نيستند و اصولا علم رجال متكفل همين مطلب است. علامه محلسي هم ادعا ندارد تمام احاديث اين كتاب را از حيث سند بررسي نموده است و خدشه ای به آنها وارد نيست بلكه هدف ايشان فقط گردآوري و جمع آوري روايات است كه اين روايات پراكنده از دست نرود كه البته كار ايشان در آن عصر در نوع خود شاهكار است.
علامه مجلسي كتابهاي تحقيقي( نه گردآوري محض) هم دارد كه آنها هم در نوع خود كم نظيرند مثل كتاب مرأه العقول كه شرح كتاب شريف كافي است.
در مورد جن و وجود او بايد دانست كه جن یکی ازموجوداتی است كه قرآن وجود آن را تأييد كرده و حتي سوره اي به نام جن نازل شده است و از اين موجود به نام جان نيز ياد نموده است(الرحمن/29) براي اين موجود در آيات قرآن و روايات مشخصاتي ذكر شده است مثل اينكه مانند انسان مكلف است(ذاريات/56) و برخي از آنها مؤمن و گروهي كافرند(جن/11و14) و توليدمثل هم دارند(جن/6) و اينكه اصل خلقت او از آتش است و حتي قبل از آدم خلق شده اند(الرحمن/15 و حجر/27) و در روايات معتبر وارد شده است كه جنيان بارها خدمت ائمه(ع) مي رسيدند و سوالات خود را مطرح مي كردند(اصول كافي ترجمه مصطفوي ج2 ص243) و انسانها نيز مي توانند با اين موجود ارتباط داشته باشند و نوعي تصرف هم در بعضي افراد نيز مي توانند انجام دهند . در مجموع مي توان گفت با تمام اين ويژگي ها، باز ماهيت و حقيقت اين موجود مشخص نيست. (در اين زمينه مي توانيد كتاب آشنايی با قرآن ج6 ص48 تا 50 از استاد مطهري و كتاب جن و شيطان تأليف عليرضا رجالي تهراني را مطالعه كنيد.)
اما در مورد بخش ديگر سوال كه از بعضي احاديث كتاب بحارالانوار( در مورد ازدواج بعضي فرزندان حضرت آدم(ع) با جنيان) پرسيده ايد، صدور اين روايات از امامان (ع) ثابت نيست . افزون بر آن اين روايات هم معارض روايي دارد و هم بر اساس نظر علامه طباطبايي معارض با ظاهر آيه قرآن است که همه انسانها را از يک پدر و مادر دانسته و اختلاط نسلي با ديگر موجودات را انکار مي کند.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
14 + 6 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .