جهت بيت‏ المقدس

آقاي قرائتي در كتاب تفسير نور، ج 1، ص 220 نوشته اند مسيحيان در موقع عبادت رو به محل تولد حضرت عيسي(ع) در بيت المقدس مي ايستادند كه نسبت به محل سكونت آنان در شرق قرار داشت و يهوديان رو به بيت المقدس عبادت مي كردند كه نسبت به محل سكونت آنان در طرف مغرب قرار مي گرفته ولي كعبه نسبت به آن دو در وسط قرار مي گيرد. لطفا بفرماييد از نظر علمي چگونه مي شود يك نقطه اي از زمين كه قبله آنها بيت المقدس باشد، هم نسبت به مشرق و هم مغرب قبله بوده باشد؟

در تفاسير به اين موضوع از دو زاويه ظاهری و معنوی نظر کرده اند.
از لحاظ معنوی چون يهوديان امتی کاملاً مادی بودند و مسيحيان نيز امتی کاملاً معنوی، خدای متعال اسلام را به عنوان آئينی ميانه نازل کرد و برای آنها الگو قرار داد. پس از اين لحاظ مشرق و يا مغرب بودن مسيحيان و يهوديان به معنی افراط و تفريط آنهاست.
اما از لحاظ ظاهری، در تفسير نمونه چنين آمده است که: «بيشتر ملل مسيحی در کشورهای عربی زندگی می کردند و برای ايستادن به سوی محل تولد عيسی که در بيت المقدس بود، ناچار بودند به سمت مشرق باِيستند و به اين ترتيب جهت مشرق قبله آنان محسوب می شد. ولی يهود که بيشتر در شامات و بابل و مانند آن به سر می بردند، رو به سوی بيت المقدس که برای آنان تقريباً در سمت غرب بود می ايستادند و به اين ترتيب نقطه غرب قبله آنان بود. اما کعبه که نسبت به مسلمانان آن روز (مسلمانان مدينه) در سمت جنوب و ميان مشرق و مغرب قرار داشت، يک خط ميانه محسوب می شد.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
4 + 5 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .