علم‏ آموزي در برزخ

در عالم برزخ آيا كلاس درس هم برقرار است يعني علم آموزي ديني هم صورت مي گيرد؟

عالم برزخ كه به عالم مثال و روحاني اطلاق مي شود ، انسان ها ، باطن و حقيقت بسياري از اموري را كه معتقد نبوده اند و يا ايمان كامل نداشته اند ، به وضوح مشاهده مي كنند .
اولا عالم برزخ به مراتب با جهان مادي ( دنيا ) از لحاظ تكثر و تنوع موجودات گسترده تر و وسيع تر است گفته مي شود انسان مي تواند ارواح مومنين و گذشتگاني كه در مدتهاي قبل از دنيا رفته اند ، ديدار كند و ببيند .
با ارواح علماء و شهداء و ائمه و انبياء بر حسب لياقت و شاني كه در نزد خداوند متعال دارد مي تواند رابطه و ديدار داشته باشد.
ثانيا باطن و تجسم بعضي از اعمال را مي تواند مشاهده كند.
ثالثا در صورت مومن بودن و صالح بودن ، روحش از نشاط و سرور و بشارت برخوردار خواهد بود و در صورت كافر و فاسق بودن ، از فشار و عذاب و شكنجه روحي برخوردار مي شود .
عالم برزخ را كه به آخرت كوچك (صغري ) تعبيرش مي كنند ، عالم تكليف و انجام وظيفه نيست آنجا عالم شهود و كشف حقايق و ديدار و ملاقات با بعضي از ارواح و همچنين ديدن باطن عمل و رفتار خود مي باشد و حتي بخاطر انجام اعمال در دنيا چه خوب و چه بد يا دچار عذاب مي شود و يا پاداش و ثوابي به وي تعلق مي گيرد .
انسان هرگونه رفتار و روش در دنيا داشته است (خواه صالح خواه ناصالح )وهرگونه شناخت و معرفتي كه در اين دنيا كسب كرده است تا دم مرگ مي تواند برايش مفيد فايده باشد و بعد از آن نوبت برداشت و نتيجه عمل از سوي خداوند متعال مي باشد البته بعيد نيست كه مومنين و ارواح طاهرين با ارواح ائمه اطهار و علماء اسلام ملاقات كنند و معارف حقيقي را به آن تعليم دهند و يا بياموزند .
كمال اينكه در شرح كوتاه از سخن امام كاظم (ع) آمده است : هر كس از دوستان و پيروان ما بميرد و هنوز قرآ‌ن را به طور كامل فرا نگرفته باشد در قبرش به او تعليم مي دهند تا خداوند بدين وسيله درجاتش را بالا ببرد ، چرا كه درجات بهشت به اندازه آيات قرآن است به او گفته مي شود بخوان و بالا رو او مي خواند ( و از درجات بهشت ) بالا مي رود (1)
منابع:
1: فروع كافي ، ج 2، ص 606.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
5 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .