سن در آخرت

كساني كه از اين دنيا مي روند و بعد از آنها فرزندانشان بيشتر آنها عمر مي كنند، آيا در عالم برزخ و آخرت سنشان از فرزندشان كمتر است؟ چگونه اين چيزممكن است؟

بله، و اين بعد عقلي ندارد شبيه آن را در داستان غريز و غرير داريم که هر دو همسن بودند، ولي در حين مردن سن ها متفاوت بود. يکي صد و پنجاه سال و ديگري پنجاه سال سن داشت، رازش اين بود که يکي صد سال به امر خدا قبض روح شد و بعد از زنده شدن، و سن قبل از مرگ محشور شد ولي برادرش150 سال داشت (ر.ک: تفسير نمونه، ناصر مکارم شيرازي، ج 2، ص 216-222) چنان که در مناظره امام باقر عليه السلام با اسقف اعظم مسيحيان اين مسئله مطرح شده است. که اسقف پرسيد: «خبر بده مرا از دو مردي که با هم متولد شدند و با هم از دنيا رفتند يکي 50 سال و ديگري 150 سال داشت فرمود: غريز و غرير (يا غرير و غرره)» (ر.ک: الدار النظيم، ص 190؛ دلائل الامامه، ص 160؛ اعلام الهدايه، المجمع العالي لاهل البيت، اول، ح 7، ص 93-94؛ سيره پيشوايان، مهدي پيشوائي، ص 342-343)
چنان که در داستان اصحاب کهف اين مسئله مشاهده نشده که بعد از بيداري از خواب طولاني در همان سن قبل از خواب بودند، و جوان ولي فرزندان و يا هم دوره هاي آنها پيرمرد بودند، چنان که در فيلم مربوط به اصحاب کهف اين قصيه به تصوير کشيده شده بود.
افزون بر آن عالم برزخ شبيه اين عالم نيست. آنچه اين جا در مورد سن مطرح است اثر پذيري و تغييرات بدني بر اثر مرور زمان است، در حالي که در عالم برزخ قواعد ديگري حکمرفماست، در آنجا نه بدن مادي سيال و گذران وجود دارد و نه زمان به شکلي که در اين جهان است.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
5 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .