ارتباط اموات با یکدیگر -خواب ديدن ميت

آيا ارواح در برزخ مي توانند با اقوام و خويشان ارتباط برقرار کنند؟ آيا فعل و عملي از روح سر مي زند؟ چگونه مي توان با او در خواب در مورد زندگي آنجا صحبت کرد؟

بر اساس روايات و هم‏چنين با توجه به ارتباط نسبى كه بدن برزخى با بدن مادى كه در زير خاك پنهان است، دارد.ارواح انسانى در برزخ براساس منزلت و فضايلى كه در دنيا داشته‏اند، امور دنيوى را درك كرده و حتى به خانواده خودسر زده و آنها را زيارت مى‏كنند و اين امر مى‏تواند در هر زمانى و براى هر فردى باشد ولى روز جمعه كمترين ومشخص‏ترين زمانى است كه در روايات وجود دارد، در اين باب تنها به ذكر دو روايت بسنده مى‏كنيم:
1- اسحق‏بن عمار از امام كاظم(ع) پرسيد: آيا مؤمن خانواده خويش را زيارت مى‏كند؟ فرمود: آرى. گفتم: چقدر؟فرمود: بر حسب فضايلشان. پاره‏اى از آنان هر روز و پاره‏اى هر سه روز خانواده خود را زيارت مى‏كنند.
اسحق بن عمار مى‏گويد: در اثناى كلام حضرت دريافتم كه مى‏فرمود: كم‏ترين آنان هر جمعه (خانواده خود رازيارت مى‏كنند) پس گفتم: در چه ساعتى؟ فرمود: هنگام زوال خورشيد يا مثل آن، پس خداوند فرشته‏اى را با او روانهمى‏كند تا چيزهايى را به او نشان دهد كه شاد شود و از وى چيزهايى را بپوشاند كه او را غمگين مى‏سازد، (كلينى، محمدبن ابراهيم، كافى، به تصحيح على‏اكبر غفارى، دارالكتب الاسلاميه، تهران، 1350، ج 3، كتاب الجنائز، ص 231، روايت پنجم).
2- امام صادق(ع) فرمود: «به درستى كه مؤمن خانواده خويش را زيارت مى‏كند پس آنچه را دوست دارد مى‏بيند وآنچه را ناخوشايند دارد از او پوشيده مى‏شود و به درستى كه كافر خانواده خويش را زيارت مى‏كند پس مى‏بيند آنچه ناخوشايند اوست و از او پوشيده مى‏شود آنچه را دوست دارد. امام(ع) فرمود: پاره‏اى از ايشان هر جمعه زيارت مى‏كنند و پاره‏اى بر حسب عمل خود زيارت مى‏كنند»، (همان، ص 230، روايت اول)
از بعضي روايات استفاده مي شود که امکان ارتقاي درجه در برزخ براي عده اي وجود دارد البته اين يکي از پاداش هاي بزرگ الهي است که هر کس را ياراي رسيدن به آن ها نيست اما شيعيان و دوستداران اهل بيت (ع) مي توانند به چنين مقاماتي برسند مثلا اگر در دنيا قرآن را به خوبي فرا نگرفته باشند در قبر به آن ها ياد داده مي شود و همين امر موجب توفيع درجاتشان مي شود.
حفص گويد: «شنيدم که امام موسي بن جعفر عليه السلام به مردي مي فرمود آيا دوست داري در دنيا باقي باشي؟ عرض کرد بله فرمود براي چه؟ عرض کرد براي خواندن قل هو الله احد پس حضرت مقداري سکوت کرده و پس از مدتي فرمودند: اي حفص کسي که از دوستان و شيعيان ما بميرد و قرآن را خوب نداند (يا نخواند) در قبر به او مي آموزند تا خداي تعالي به سبب آن درجه اش را بالا برد چرا که بهشت به اندازه آيات قرآن است به او گفته مي شود بخاون و به مقام بالاتر برو او هم مي خواند و بالا مي رود». (محمد بن يعقوب کليني، اصول کافي، ترجمه سيد هاشم رسولي محلاتي، دفتر نشر فرهنگ اهل بيت، ج 4، ص 408، حديث 10) از اين روايت به خوبي معلوم مي شود که تکامل افراد منحصر به دنيا نيست. بلکه در برزخ هم، براي عده اي خاص امکان دارد، ولي اين حقيقت هم شرائطي دارد از جمله اين که افراد شايستگي نيل به چنين درجاتي را داشته باشند. (محمد بن يعقوب کليني، اصول کافي، ج2، ص 606)

ملاقات برزخيان با يکديگر
از روايات معصومين (ع) استفاده مي شود که آنان در عالم برزخ يکديگر را مي شناسند و به ديدار يکديگر نيز مي روند. در روايتي حماد بن عثمان از امام صادق عليه السلام نقل مي کند. حضرت در جواب اين سؤال که آيا ارواح مؤمنان با يکديگر ملاقات مي کنند؟ فرمود: بله، و از يکديگر سؤال مي کنند و يکديگر را مي شناسند و هنگامي که يکي از آنها ديدي مي گويي فلاني است.
در بعضي روايات با تعبير «تيزاورون» زيارت و ملاقات ها ارواح با يکديگر را بيان مي کنند حتي در بعضي نقل ها از امام صادق عليه السلام آمده است که وقتي شخصي از دنيا برود ارواح ديگران نزد او آمده و از آنان درباره کساني که از دنيا رفته اند يا هنوز زنده اند سؤال مي کنند پس اگر گفت: او هنوز زنده است، به او اميدوار مي شوند، ولي اگر گفت مرده است گويند سقوط کرده است. (زيرا اگر سقوط نکرده بود و به عذاب الهي وارد نشده بود هم اکنون نزد ما بود)
سپس به يکديگر مي گويند او را ترک کنيد و بگذاريد تا از مرارت ها و سختي هاي مرگ آرامش يابد. (بحارالانوار، ج 6، ص 269 ؛ علي محمد قاسمي، برزخ پژوهشي قرآني و روائي، انتشارات مؤسسه امام خميني ره، ص 211 و 256)
اما در مورد خواب ديدن اموات و ارتباط و تکلم با آنها دستوري را محدث قمي در مفاتيح الجنان ذکر کرده است که هر کس خواسته باشد در خواب ببيند يکي از پيامبران و امامان عليهم السلام را يا يکي از مردمان يا والدين خود را بخواند سوره شمس وليل و قدر و قل يا ايها الکافرون و سوره اخلاص و معوذتين قل اعوذ برب الفلق و برب الناس را پس بخواند صد مرتبه سوره قل هو الله احد و صد مرتبه صلوات بفرستد و بخوابد با وضو به جانب راست خواهد ديد هر که را که اراده کرده باشد ان شاءالله و تکلم خواهد کرد با او ان شاء الله هر چه بخواهد. (مفاتيح الجنان، ص 812، حاشيه مفاتيح)

Tags:

دیدگاه ها

ممنون

برای همه اموات و تازه گذشتگان بخوانید فاتحه به همراه صلوات

خدا بیامرزه تمام رفتگان را
پدربزرگ مومن خود را به تازگی از دست دادم
التماس دعا دارم

عالی بود برای شادی وامرزش همه اموات بخوانید فاتحه ای ان شاء الله امرزیده شوند

با سلام
آیا افراد عادی که میمیرند با یکدیگر ملاقات میکنند؟

سوال شما با شناسه 940812 و گذرواژه vyrag ثبت گرديد

ممنون خیلی جالب و کامل بود
منم مادربزرگم تازه‌ از دست دادم برای شادی روح اون مرحوم صلوات ..

خداوند تمامی رفتگان را بیامرزد

خیلی خوب بود واقعا ممنو ن منم تازه پدرمو از دست دادم دوست دارم بیشتر بدونم شادی روح پدر ومادرای از دست رفته صلوات

خیلی خوب بود متشکرم انشاء الله روح تمام مومنین و مومنان شاد باشد

Member since:
4 بهمن 1393
Last activity:
2 سال 1 هفته

تشکر از لطف و حسن نظر شما

سلام من دختری 22ساله هستم الان 12دی 93شوهرمو از دس دادم با خواندن این مطالب یه ذره اروم میشم

Member since:
4 بهمن 1393
Last activity:
2 سال 1 هفته

با تشکر از مراجعه شما

خیلی خوب بود من مادرم تازه از دنیا رفته این مطالب به من ارامش زیادی داد ممنونم

Member since:
16 اسفند 1389
Last activity:
2 سال 25 هفته

با تشکر از مراجعه شما

با سلام و تشکر بخاطر مطالب اموختنی شما

Member since:
16 اسفند 1389
Last activity:
2 سال 25 هفته

با تشکر از مراجعه شما

واقعاً ممنونم از مطلبهاي خوبتون

Member since:
16 اسفند 1389
Last activity:
2 سال 25 هفته

با تشکر از مراجعه شما

خیلی مفید بود مطالبتون،ممنونم

Member since:
16 اسفند 1389
Last activity:
2 سال 25 هفته

با تشکر از مراجعه شما

ممنونم از مطالب نوشتي بسيار جالب بسيار عالي بود موفق باشيد

Member since:
16 اسفند 1389
Last activity:
2 سال 25 هفته

با تشکر از مراجعه شما

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
4 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .