عقل و شهوت در انسانها

آيا تمام نوزادارن در هنگام تولد نيروي عقل و شهوت يکساني دارند بعبارت ديگر عقل مطبوع همه انسانها يکسان است در ابتدا يا خير؟

انسان داراي عقل فطري و غريزه‏اي است که به وسيله آن از حيوانات جدا مي‏شود و براي دريافت علوم و فنون آماده مي‏گردد. در حقيقت، اين عقل غريزي فصل مميز انسان از حيوان است. عقل در اين معني در همه انسانها است و انسانها در جهت داشتن اين معني تفاوتي باهم ندارند و از اين جهت، فرقي بين کودن و تيز هوش نيست، چنانكه فرقي خواب و بيهوش و غافل نيست. هر انساني صاحب اين غريزه است. پس عقل غريزه‏اي که مشترك در همه انسانها است انسان را از حيوان جدا مي‏كند و انسان را براي كسب علوم و معارف و صنايع آماده مي‏كند و در هر انساني يافت مي‏شود.
عقل در اين معني، در همه افراد انساني مساوي نيست. بلكه گوهرهاي خِرَد انساني در اصل فطرت و سرشتشان، از جهت تابناكي و تيرگي، روشنايي و تاريكي مختلف هستند. به اين دليل برخي از نفوس در حد بالايي از استعداد و تيزهوشي هستند تا جايي كه حتي برخي نيازمند معلم و آموزگار بشري براي هدايت و تكميل عقل خود نيستند (همانند پيامبران و ائمه اطهار سلام الله عليهم) و در مقابل برخي از نفوس، گوهر خِردشان تيره و تار است و ذوق و قريحه شان نزديك خاموشي است تا حدي كه آموزش و پرورش به حال آنها سود کمتري دارد (ملاصدرا ، شرح اصول کافي، جلد يک ، صفحه 223 و 225، مؤسسه مطالعات و تحقيقات فرهنگي تهران).
پس کودکان در ابتداي تولد در عقل و شهوت يکسان نيستند و برخي داراي استعداد عقلي بيشتري هستند و برخي داراي استعداد کمتري مي باشند. در بعد شهوات نيز انسانها يکسان نيستند. اما نکته مهم اينکه همه انسانها حداقل عقل فطري که ملاک تکليف است؛ دارا هستند و حداقل نيروي غريزه را براي بقاي نسل دارا هستند.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .