تعارض ایه (ان الدين عند الله الاسلام) و آيه (لكم دينكم ولى دين) - پلورالیسم دینی

باتوجه به آيه‏ء 19 سوره آل ‏عمران (ان الدين عند الله الاسلام) و آيه 6كافرون (لكم دينكم ولى دين) چگونه مى‏توان به دين واحد اعتقاد داشت؟

الف) آري! بت‏پرستان و مشركان نيز آييني دارند كه قوانين و آدابي براي پرستش بت‏ها در آن مي‏باشد. آيه شريفه به اين نكته اشاره دارد كه شما به دين من (اسلام) نخواهيد گرويد و من نيز به دين شما (بت‏پرستي) نخواهم گرويد؛ پس آيين شما ارزاني خودتان باد! چرا كه به زودي عواقب نكتب‏بار آن را خواهيد ديد.
ب)منظور از آيه شريفه «إِنَّ اَلدِّينَ عِنْدَ اَللَّهِ اَلْإِسْلامُ»؛(3:19) (آل عمران، 19) اين است كه آيين حقيقي در پيشگاه خداوند متعال همان تسليم شدن در برابر فرمان او است، در انجام دادن شرايعش و اطاعت اوست در آن چه كه در هر عصري با زبان پيامبرش از بندگانش خواسته است؛ پس آن دين واحد براي همه انبيا(ع) عبارت است از: تسليم شدن در برابر بياني كه از مقام ربوبي در مورد عقايد و اعمال و يا در مورد معارف و احكام صادر مي‏شود؛ منتها خداوند متعال با تكامل جامعه بشري، شريعت كامل‏تري را براي آن‏ها فرستاده تا به مرحله نهايي تكامل كه دين خاتم پيامبران، پيامبر اكرم(ص) است رسيده و خلاصه آن كه دين الهي واحد است و آن، چيزي جز اسلام نيست و همه پيامبران متدين به آن بودند و مردم را به آن دعوت مي‏كردند. اما واحد بودن دين خدا، دليل بر واحد بودن دين -هر چند دين غيرالهي نيست. (ر.ك: الميزان، همان، ج 20، ص 373 و ج 3، ص 120/تفسير نمونه، همان، ج 27، ص 386 و ج 2، ص 470).
به عبارت ديگر كلمه دين، در مواردي به معناي اعم يعني «دين محقق» استعمال مي‏شود و آن شامل هر چيزي مي‏شود كه در جامعه‏شناسي به آن دين و جمع آن اديان گفته مي‏شود. ولي معناي اخص آن «دين حق» است كه جمع بردار نيست. كلمه «دين» در آيه 19 آل عمران به معناي دوم به كار رفته است و در سوره كافرون در معناي نخست.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .