وداع ماه مبارك رمضان

در دعاى وداع ماه رمضان، به اين ماه مكرر سلام مى شود؛ چگونه چنين امرى امكان دارد؟ مگر ماه رمضان شخص زنده است كه چنين با آن سخن گفته مى شود؟

ramedhan-veda'e.gifاز ديدگاه قرآن كريم، موجودات به «حق تعالى» و به آن «حقيقتى كه از جهت وجودى و آثار وجود، به او تكيه كرده و از او فيض هستى دريافت مى كنند»، نوعى آگاهى دارند و او را بندگى مى كنند[1]. در برابر او خضوع نموده و او را تسبيح مى كنند و به اين كارشان نيز آگاه هستند: «أَ لَمْ تَرَ أَنَّ اللّهَ يُسَبِّحُ لَهُ مَنْ فِى السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ الطَّيْرُ صَافّاتٍ كُلٌّ قَدْ عَلِمَ صَلاتَهُ وَ تَسْبِيحَهُ وَ اللّهُ عَلِيمٌ بِما يَفْعَلُونَ»[2] ؛ «آيا نديدى كه هر موجودى كه در آسمان ها و زمين است و نيز پرندگانى كه در پروازند، خدا را تسبيح مى گويند. تمامى آنها نماز و تسبيح خود را مى دانند و خدا به آنچه آنها انجام مى دهند، آگاه است».
در آيه ديگر مى فرمايد: «لكن شما تسبيح ايشان را نمى فهميد».[3] آيات بسيارى تسبيح و سجده موجودات را براى خالق و هستى بخش خود اثبات مى كند. از اين جهت، آنان رابطه ويژه اى با حق تعالى دارند؛ لذا اعمال و كارهايى از انسان ها ـ كه با اين رابطه منافات و ضديت داشته باشد ـ به طور تكوينى در آنها اثر منفى مى گذارد و آثار بدى را براى انسان ها، ظاهر و آنها را از موهبت هاى بيشتر محروم مى كند: «ظَهَرَ الْفَسادُ فِى الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما كَسَبَتْ أَيْدِى النّاسِ لِيُذِيقَهُمْ بَعْضَ الَّذِى عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ»[4]؛ «فساد در دريا و خشكى به جهت كارهاى مردم ظاهر گرديد تا اينكه خدا [ آثار ]بعضى از كارهايى را كه مردم انجام داده اند، [ به آنها] بچشاند؛ شايد به سوى خدا برگردند و در مقابل كارهاى خوب و مطابق با دستورات خداوند، آثار مثبت در موجودات مى گذارد»[5].
«زمان» هم يكى از موجودات اين عالم است كه نوعى شعور و حيات دارد و انسان هاى خاصى ـ كه در رأس آنها امامان معصوم عليهم السلام قرار دارند ـ اين امور را درك مى كنند. از اين رو امام سجاد عليه السلام در صحيفه سجاديه به ماه رمضان، سلام هاى با معنا كرده و از آن نيز وداع مى كند. در سوره «زلزال» آمده است: «زمين اخبارش را بازگو مى كند كه خداوند به آن وحى كرده است» و اين كنايه از شعور خاصى است و مطابق آن به اعمال انسان در قيامت گواهى مى دهد.
____________________________
[1]. مريم19، آيه 93. 
[2]. نور24، آيه 41. 
[3]. اسراء17، آيه 44. 
[4]. روم30، آيه 41. 
[5]. ر.ك: اعراف7، آيه 96.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
13 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .