معرفی شیعه

من بيشتردنبال متن تحقيقي و تعريفي هستم كه بشه شيعه رو به شكل درست به ديگران معرفي كرد،مثلابه غيرمسلمان،خواهشمندم اگه مطلبي برام قرارداديد حتما با منبع باشه،باسپاس فراوان

shiae.jpg
معناي شيعه:
قبل از هر چيز لازم است مختصري شيعه را تعريف كنيم و ببينيم شيعه به چه معناست؟ واژه شيعه در لغت به معناي پيرو است و از نظر كلامي و اعتقادي , شيعه به كسي گفته مي شود كه اولين خليفه و جانشين پيامبر(ص) را علي (ع) بداند. شيعه بودن بعد از مسلمان بودن است. مسلمان, يعني كسي كه اصل توحيد معتقد است و شيعه, يعني كسي كه علاوه بر اعتقاد به توحيد، به اصل ولايت نيز اعتقاد دارد.بنابراين شيعه در معناي عام و مصداق كامل آن, يعني كسي كه اهل ولايت و تابع ولايت اولياي خدا است، اعم از ولايت پيامبر و امامان و ولايت امام زمان و ولايت فقيه در عصر غيبت. شيعه يعني كسي كه در مسير توحيد و خدايي شدن خود، سرپرست دارد و سرپرست او اولياي معصوم و عادل خداوند هستند.
شيعه در عمل:
در اصطلاح اخلاقي و عملي، شيعه علي (ع ) بودن به معني پيرو آن حضرت بودن است، يعني اين كه انسان شيوه زندگي و رفتار و اخلاق خود را بر اساس زندگي علي (ع) تنظيم نمايد، يعني آن حضرت و اولاد طاهرينش را عملا راهنما و الگوي زندگي خويش قرار دهد و بكوشد تا كيفيات نفساني، اخلاقي و همچنين ظواهر زندگي خود را به كيفيات زندگي و كمالات آن حضرات (ع) نزديك نمايد، يعني اين كه انسان در زندگي فردي و اجتماعي اش و همچنين در زندگي طبيعي و معنوي، پايش را جاي پاي آن اوليائ معصوم (ع ) بگذارد و شيعه و دنباله رو ايشان باشد. نكته قابل توجه اين است كه اين دنباله روي و همانند سازي، بدون محبت، عشق، دلبستگي و ارادت قلبي به ايشان هرگز ميسر نمي باشد و از لوازم بسيار ضروري و اساسي شيعه بودن، محبت و علاقه قلبي به ايشان است.البته همان طور كه گفتيم از نشانه هاي شيعه واقعي، پيرو اهل بيت (ع) بودن است، و راه اهل بيت (ع) نيز همان راه قرآن است. لذا در كلام خداوند متعال و ائمه (ع) مي توان خصوصياتي را براي شيعه واقعي جست كه با عمل به آنها مي توان رضايت اللهي و ائمه(ع) را كسب كرد. از نظر عملي و رفتاري مي توان خصوصيات شيعه واقعى را در يك كلمه تقوا و كار براى خداوند دانست كه قرآن مى فرمايد: إِنَّما أَعِظُكُمْ بِواحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ - همانا شما را يك موعظه مى كنم و آن اين است كه براى خدا قيام و كار كنيد. همچنين مى فرمايد: إِنَّما يَتَقَبَّلُ اَللَّهُ مِنَ اَلْمُتَّقِينَ- خداوند فقط از متقين قبول مى كند. امام صادق(ع) شيعه واقعى را چنين معرفى مى كنند: شيعتنا اهل الورع والاجتهاد و اهل الوفاء والامانة و اهل الزهد والعباده، اصحاب احدى و خمسين ركعة فى اليوم والليلة، القائمون بالليل، الصائمون بالنهار، يزكون اموالهم و يحجون البيت و يجتنبون كل محرم - شيعيان ما اهل پارسايى و سخت كوشى [در عبادت ] هستند، اهل وفادارى و امانت دارى اند. اهل زهد و عبادت اند. آنانند كه در شبانه روز 51 ركعت نماز مى گذارند. شب ها را به عبادت سپرى مى كنند و روزها را به روزه دارى. زكات اموال خود را مى پردازند و به حج مى روند و از هر حرامى دورى مى كنند (بحارالانوار، ج 68، ص 167 - ميزان الحكمه، حديث 9931) امام باقر(ع) نيز فرموده اند: ما شيعتنا الا من اتقى اللَّه و اطاعه و ما كانوا يعرفون الا بالتواضع والتخشع واداء الامانه و كثرة ذكراللَّه- شيعه ما كسى نيست مگر آن كه از خدا بترسد و او را فرمان برد؛ آنان جز با فروتنى و خاكسارى و امانت دارى و بسيارى ياد خدا شناخته نمى شوند (تحف العقول، ص 295 - ميزان الحكمه، حديث 9933) پس راه شيعه واقعي شدن چيزي نيست مگر رعايت تقواي اللهي و پيروي از ائمه معصومين ع در سختي ها و آساني ها و در غم و شادي ها است.
در مورد شيعه شناسي، كتب زير را توصيه مي كنيم:
ـ حق جو و حق شناس، علّامه سيّد شرف الدين عاملي. (اين كتاب، مباحثه ي رئيس دانشگاه الازهر مصر ـ بزرگترين و معروفترين حوزه ي علميّه ي اهل سنّت ـ با يك عالم شيعي است.)
ـ آنگاه هدايت شدم، دكتر محمّد تيجاني. (دكتر تيجاني، اهل تونس، قبلاً سنّي مذهب بود كه در طيّ تحقيقاتي، به مذهب شيعه مشرّف شد. اين كتاب، شرح ماجراي شيعه شدن اوست.)
ـ اهل سنّت واقعي، دكتر محمّد تيجاني
ـ از آگاهان بپرسيد، دكتر محمّد تيجاني
ـ همراه با راستگويان، دكتر محمّد تيجاني
ـ راه نجات، دكتر محمّد تيجاني
ـ اوّل مظلوم عالم، دكتر محمّد تيجاني
ـ امامت در بينش اسلامي، علي ربّاني گلپايگاني
ـ شيعه پاسخ مي گويد، آية الله ناصر مكارم شيرازي
ـ راهنماي حقيقت، آية الله جعفر سبحاني
ـ شيعه پاسخ مي دهد، آية الله جعفر سبحاني
ـ پاسخ جوانان شيعه به شبهات وهّابي ها، رضا استادي
ـ در آمدي بر شيعه شناسي ، علي ربّاني گلپايگاني
ـ شيعه در اسلام، علّامه سيدمحمدحسين طباطبايي
ـ اين است شيعه: تحقيقي درباره شيعه ، باقر شريف القرشي
ـ باورهاي شيعي: بازكاوي عقايد شيعه در منابع اهل سنت ، نادعلي صالحي
ـ تاريخ شيعه ، محمدحسين مظفر، ترجمه سيدمحمدباقر حجتي

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
3 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .