دعا و رو به آسمان کردن

چراوقتي كسي ميگويد(خدا)سريعامتوجه آسمان ميشود .بله معدن رزق درآسمان است ولي دراين هنگام خداراصدازديم دعانكرديم پس چرامتوجه آسمان ميشويم

a90a966aef58410ca799.preview.jpgصد ا زدن خداوند همان دعا کردن است . دعا کرد یعنی اورا صدا زد و خواند.
از روایات استفاده می شود که دعا شرایط و آداب ویژه ای دارد تا راه اجابت و برآورده شدن آن بیشتر و بهتر فراهم گردد. از جمله آداب دعا که در روایات به آن اشاره شده است تضرع کردن و ناله و لابه داشتن به هنگام دعا است. در روایتی آمده است: «رسول اکرم (ص) به هنگام دعا، تضرع و ابتهال داشتند و مانند انسان فقیر و محتاجی که نان و غذا درخواست می کند، هنگام دعا، دستان خود را به سوی آسمان و بالا دراز می کردند» (میزان الحکمه، ج 3، ح 5633).
در خطبه ای که پیامبر بزرگ اسلام (ص) به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان ایراد کردند به مردم سفارش کردند که «بعد از نمازها در این ماه رحمت الهی دست را به سوی آسمان بلند کنند و عاجزانه دعا کنند». این عمل نوعی تضرع و انکسار و خضوع در پیشگاه ربوبی است که خود زمینه ساز عنایت حق و اجابت دعا است و بیانگر آشنایی بنده با مقام رفیع پروردگار و شناخت او از عظمت و کبریایی پروردگار است که امری مطلوب و شایسته و در خور بنده سپاسگزار و حق شناس است. از طرف دیگر نعمت های الهی از عالم بالا و عوالم ملکوت و مجردات سرچشمه می گیرد و نازل می شود و دست بلند کردن دست ها به سوی بالا در وقت دعا در واقع نوعی تشبیه آسمان عالم مادی و محسوس به عالم ملکوت و معقول و مجرد است و در واقع درخواست نزول رحمت الهی و سرازیر شدن نعمت های ربانی از عالم ملکوت و مجردات به عالم ماده و محسوسات و از جمله نزول رحمت حق بر فرد دعا کننده است.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
5 + 8 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .