داستانهای مثنوی - آیینه حق نما

hoda_-3.jpg
پس از انکه حضرت یوسف (ع) از خاندانش جدا شد و به گرفتاریها مبتلا گشت و سرانجام سرور و سالار مصر گردید ، دوستی داشت که در دوران کودکی با او یار مهربان بود . آن دوست عزم سفر کرد تا به دیدار یوسف برسد و از دوست قدیمی خود دیدن کند .
انها که به دیدار روی زیبای یوسف می رفتند ، با خود ارمغان و هدیه ای نزد یوسف می بردند . دوست قدیمی یوسف نیز ارمغانی همراه خود برداشت ، و آن هدیه چیزی جز یک قطعه "آیینه" نبود.
دوست یوسف وقتی به دیدار یوسف توفیق یافت ، از احوال او پرسید و یوسف ماجرای خودش را برای او شرح داد ، و همه آنها را حکمت و امتحان الهی دانست و سپاس خدای کرد که در بوته امتحان سربلند و رو سفید شده است.
پس از این گفتار ، یوسف از یار مهربان خود پرسید: دوستان وقتی به دیدار هم روند ، هدیه ای می برند ، بگو بدانم تو چه آورده ای؟
آن دوست گفت: هر چه را در نظر گرفتم، دیدم برای تو کوچک و ناچیز است ، همه چیز در تحت اختیار شما وجود دارد .هدیه آوردن من به اینجا مانند قطره به عمّان آوردن است.بنابراین فکر کردم هر چیز ، جز جمال دل آرا و بی همتای تو ، وجود دارد . با خود گفتم آیینه ای بردارم و نزد تو به هدیه آورم که سیمای زیبای تو در آن منعکس شود و در آن وقت از من یاد کنی؛
لایق آن دیدم که من آیینه ای
پیش تو آرم چو نور سینه ای
تا ببینی روی خوب خود در آن
ای تو چون خورشید شمع آسمان
آیینه آوردمت ای روشنی
تا چو بینی روی خود،یادم کنی
به تعبییر نگارنده:
همان گونه که ارزنده ترین هدیه برای یوسف(ع) آیینه ای است که جمال دل آرا خویش را در آن بنگرد،بهترین هدیه بندگان به حضرت حق تعالی که جمال مطلق است ، این است که دل خویش را آیینه جمال حق کنند تا خدای زیبایی در آیینه وجود عبد ، جمال دل ارای خود را شهود کند.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
5 + 3 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .