خلافت امام علي(ع)

چرا امام علي وقتي ابوبكر به خلافت رسيد فرمود «من از او شايسته ترم و خلافت جامه اي است كه تنها بر اندام من راست مي آيد» و در جاي ديگر وقتي مردم از او مي خواهند كه خلافت را بپذيرد مي فرمايد: «من خواستار خلافت و علاقمند به حكومت نبودم»؟

mazhabi08.jpg
اين دو كلام، دو جنبه و دو حيث را بيان مي‏كند و با هم منافاتي ندارد. در كلام اول، سخن از شايستگي است. امام(ع) بر اساس لياقت و شايستگي از جانب خداوند براي مقام امامت منصوب شده است و يكي از شئون امامت، حكومت و اداره‏ي جامعه است. بر اين اساس امام(ع) براي خلافت و اداره جامعه لايق است و كنار گذاشتن وي، ضايع كردن حق جامعه است. آن جا كه امام علي(ع) سخن از اين شايستگي مي‏كند نه از روي علاقه به حكومت است. بلكه درصدد امر به معروف و نهي از منكر و بيان حكم الهي و آن چه كه حق جامعه است، مي‏باشد. و آن جا كه مي‏گويد من به خلافت و حكومت علاقه‏مند نيستم و يا مي‏گويد، حكومت و رياست براي من ارزشش از اين كفش پر از وصله و پينه كمتر است، جنبه مادي و دنيوي آن است. يعني اگر مسأله‏ي احقاق حقوق مردم و اجراي دستورات و تعاليم دين نباشد و صرف مقام و رياست مدّ نظر باشد (همچنان كه براي اغلب حكمرانان چنين است) حكومت و رياست ارزشي در نظر علي(ع) ندارد و به آن علاقه‏مند نيست. همچنان كه خود در ادامه اين مطلب را بيان كرده است:
والله لهي (نعله) احبّ اليّ من امرتكم الاّ ان اقيم حقّاً او ادفع باطلاً؛ به خدا سوگند اين كفش (وصله خورده كه هيچ قيمت و ارزشي ندارد) نزد من محبوب‏تر از رياست بر شماست. مگر اين كه حقّي را بر پاي كنم يا باطلي را برافكنم .نهج البلاغه، خطبه 33

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .