خاتميت در قرآن

در كجاي قرآن به صراحت بر خاتميت پيامبر (صلي ا… عليه وآله) تصريح شده است ؟

در پاسخ به سؤ ال اول شما عرض مي شود يكي از ضروريات اسلام اين است كه سلسله پيامبران (علهيم السلام )با پيغمبر اسلام (ص) ختم شده و بعد از آن حضرت هيچ پيامبري نيامده و نخواهد آمد و حتي بيگانگان نيز مي دانند كه اين موضوع ، از جمله اعتقادات اسلامي است كه بايد هر مسلمان به آن معتقد باشد و از اين روي مانند ساير ضروريات دين ، نيازي به استدلال نخواهد داشت در عين حال مي توان اين مطلب را هم از قرآن كريم هم از روايت متواتر استفاده كرد .
قرآن كريم مي فرمايد : « ما كان محمد اَبا احد من رجالكم ولكن رسول الله و خاتم النبيين » (1)
و صريحاً آن حضرت را خاتم همه پيامبران معرفي مي كند .
اين تعبير هنگامي گفته شد كه مسئله پسر خواندگي در ميان اعراب رواج داشت آنها فردي را كه از پدر و مادر ديگري بود به عنوان فرزند خود بر مي گزيدند و همچون يك فرزند حقيقي داخل خانواده آنها مي شد ، محرم بود ،‌ارث مي برد و مانند آنها . اما اسلام آمد و اين رسم جاهليت را از بين برد و گفت پسر خوانده ها هرگز مشمول قوانين حقوقي و شرعي فرزند حقيقي نيستند از جمله زيد كه پسر خوانده پيامبر اسلام بود و نيز فرزند پيامبر محسوب نمي شد ،‌لذا مي گويد شما به جاي اين كه پيامبر اسلام را پدر يكي از افراد معرفي كنيد او را به دو وصف حقيقيش توصيف كنيد يكي وصف رسالت و ديگري خاتميت . اين تعبير نشان مي دهد كه خاتميت پيامبر اسلام همچون رسالتش براي همگان روشن و ثابت و مسلم بود . اما در مورد معناي حقيقي خاتم بايد گفت خاتم از ماده ختم به معني پايان دهنده و چيزي را كه بوسيله آن كاري را پايان مي دهند مثلاً مهري كه در پايان نامه مي زنند خاتم مي گويند و اگر مي بينيم به انگشتر نيز خاتم گفته شده به خاطر اين است كه نگين انگشتر در آن عصر و زمان به جاي مهر اسم به كار مي رفته و هر كس پاي نامه خود را با نگين انگشترش كه روي آن اسم يا نقشي كنده بود مهر مي كرد و اصولاً نقش نگين انگشتر هر كس پاي نامه خود را با نگين انگشتر هر كس مخصوص به خود او بوده است . در روايات اسلامي مي خوانيم : هنگامي كه پيامبر اسلام (ص) مي خواست نامه اي براي پادشاهان و زمامداران آن زمان بنويسد و آنهارا به اسلام دعوت كند خدمتش عرض كردند معمول سلاطين عجم اين است كه بدون مهر نامه اي را نمي پذيرند پيامبر اسلام (ص) كه تا آن زمان نامه هايش كاملاً ساده و بدون مهر بود دستور فرمود انگشتري براي او تهيه كردند و بر نگين آن جمله (لا اله الا الله محمد رسول الله) را نقش كردند پيامبر بعد از آن دستوري داد نامه ها را بوسيله آن مهر كنند . بنابراين معني اصلي خاتم همان پايان دهنده و ختم كننده است . (2)

منابع :
1- سوره احزاب آيه، 40.
2- پنجاه درس اصول عقائد براي جوانان ،ناصر مكارم شيرازي .
به نقل از اداره پاسخگويي آستان قدس رضوي

دیدگاه ها

اخرین پیامبر محمد ص بوده که دین را کامل کرده اما چرا مردمانی که دینشان برای دوره قبل پیامبر اسلام هست و کامل نیست به دنبال کامل شدن یا کمال و رشد نیستن و از دین اجداد و نیاکانشان پیروی میکنند ؟
چرا این مردمان دین پیامبر محمد ص قبول ندارند ؟
ایا این مردمان کمال و رشد عقلی رو دوست ندارند ؟
----

مخاطب گرامي، از حسن توجه تان به اين مرکز سپاسگزاريم. براي پاسخ به دغدغه هايتان میتوانید از این راههاي ارتباطي کمک بگيريد:
- سايت پرسمان: http://www.porseman.org/q/newq.aspx
- ايميل: info@porseman.org
- پيامك: 30001619

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
8 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .