جاودانگى بهشتيان‏

در قرآن آمده است كه اگر انسان در اين دنيا، زحمت زيادى بكشد و سختى‏ها و رنج‏ها را تحمل كند و وظايف دينى‏اش را به خوبى انجام دهد؛ خدا او را به بهشت مى‏برد و او در آنجا جاودانه خواهد بود. مى‏خواستم بدانم «جاودانى بودن» چگونه است؟ آيا اصلًا مى‏شود انسان جاويدان باشد و نميرد و پير و فرسوده نشود؟ لطفاً در اين مورد توضيح دهيد؛ چون بعد از گذشت مثلًا 100 يا 200 سال، بالاخره پير و فرسوده مى‏شود؟ آيا درست است كه مى‏گويند يك روز اينجا معادل با صد سال آنجا است؟ يا اينكه صد سال اينجا معادل است با يك روز آنجا؟

پيرى و فرسودگى از ويژگى‏هاى موجودات مادى است؛ زيرا عوامل طبيعى و فراز و نشيب زندگى، موجب فرسايش ماده مى‏شود. اما موجودات عقلى و برزخى، تحت تأثير اين گونه عوامل نيستند. به طور مثال 4/ 2* 2 هميشه ثابت است و حالت خودش را حفظ مى‏كند و يا صورت مثالى انسان‏ها در عالَم رؤيا و عالم برزخ، شكل خود را مى‏تواند به طور ثابت نگه دارد. همچنين نظام حاكم بر قيامت، مانند نظام حاكم بر دنيا نيست تا مسئله فرسودگى، پيرى و نو و كهنه شدن در آن مطرح باشد. در آنجا قوانين و سنن ديگرى برقرار است؛ از اين رو با توجه به آن سنن، مسئله خلود وجاودانگى در تنعّم يا عذاب، هيچ مشكل عقلى ندارد؛ چنان كه بسيارى از آيات قرآنى به آن اشاره دارد «1».
اما اينكه گاهى در بعضى از روايات آمده، يك روز در قيامت معادل‏
صد سال اينجا است و يا قيامت پنجاه موقف دارد كه هر موقفى مانند هزار سال است «1»؛ براى تقريب به ذهن و بيانگر دشوارى و سختى مسائل قيامت است.

Tags:

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 7 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .