اثبات وجود ائمه(ع)

وجود ائمه(ع) را برايم اثبات نماييد.

در اينجا بايد به دو نکته توجه کرد، اول اينکه اين بحث از جهتي بحثي تاريخي است و ديگر اين که ازجهتي نيز بحثي عقلي است؛ يعني آنجا که به ضرورت وجود امام مربوط مي شود.
در مورد بحث اول بايد گفت که تاريخ به صورت متواتر و يقين آور از افرادي سخن ميگيد که به نحوي عهده دار هدايت و ارشاد انسان در زمينه ديني و دنيايي بوده اند و از سخناني که پيامبر در مورد آنان گفته حرف مي زند، که با مراجعه به فرمايش هاي پيامبر اکرم(ص) که خبر از جانشينان خود مي دهد ونيز آياتي که از صفات اولياء و رهبران مؤمنين سخن مي گويد، مي بينيم که از وجود افرادي که عهده دار سرپرستي مسلمانان اند خبر مي دهد.و با توجه به رواياتي که از پيامبر اکرم(ص) ذيل ايات آمده مي توان به مشخصات و نام هاي آنان پي برد؛ آياتي مانند آيه ولايت (مائده، آيات 55-56)، آيه ابلاغ (مائده، آيه 67)، آيه اکمال دين (مائده، آيه 3) و نيز احاديثي مانند حديث غدير، حديث منزلت، حديث ثقلين، حديث جابر بن عبدالله انصاري که برخي از اينان بر ولايت حضرت علي(ع) دلالت دارد و برخي نيز از همه امامان(ع) به نام ياد کرده است.
در مورد بحث دوم که بحثي عقلي است و در مورد ضرورت وجود امام است در ابتدا چند مقدمه را بايد مطرح کنيم تا مطلب روشن و واضح گردد:
1. تحقق يافتن هدف از آفرينش انسان که رسيدن او به سعادت دنيوي و اخروي است منوط به راهنمايي به وسيله وحي است و حکمت الهي اقتضاء مي کند که پيامبراني را مبعوث نمايد تا راه سعادت دنيا و آخرت را به بشر بياموزند و نيز به تربيت افراد مستعد بپردازند تا اين مسير را بشر به راحتي تا سرانجام طي کند.
2. دين اسلام، ديني همگاني و جاوداني و نسخ ناشدني است و بعد از پيامبر اسلام(ص) پيامبري نخواهد آمد و ختم نبوت در صورتي با حکمت بعثت انبياء وفق مي يابد که آخرين شريعت آسماني، پاسخ گوي همه نيازهاي بشر باشد و بقاء آن تا پايان جهان تضمين شده باشد.
3. در هر شرايطي بشر با نيازها و خواسته هايي رو به رو مي وشد که بايد به نحوي آنها برآورده و جواب داده شود و اين پاسخگويي بايد تا رسيدن به سر منزل مقصود و سعدت ابدي ادامه يابد.
بنابراين بعد از پيامبر(ص) بايد افرادي باشند تا در دوره هاي مختلف و حساس زندگي بشري او را راهنمايي کنند تا در ورطه هلاکت و نابودي گرفتار نيايد.(ر.ک: آموزش عقايد، مصباح يزدي، صص 304-305)
جهت مطالعه بيشتر ر.ک:
1. آموزش عقيد، مصباح يزدي
2. همراه با راستگويان، دکتر سيد محمد تيجاني سماوي، ترجمه سيد محمد جواد مهري
3. آنگاه هدايت شدم، دکتر سيد محمد تيجاني سماوي، ترجمه سيد محمد جواد مهري.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
12 + 7 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .